ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Ομάδα της πρωτοπορίας και της ανατροπής ο Παγκύπριος βγήκε για μια ακόμη φορά νικητής. Εκεί που περίμενε κανείς ότι όλα είχαν τελειώσει, λίγο πριν το τέλος ήλθε η ανατροπή.

Με απουσίες και τραυματισμούς ξεκίνησε λειψή η Ελληνική ομάδα απέναντι σε μια από τις πιο καλά οργανωμένες ομάδες του Κοσμοπόλιταν Λιγκ, NY Athletic Club.   Βρέθηκε πίσω στο σκορ από τις αρχές του πρώτου ημιχρόνου, κατάφερε με δυσκολία να ισοφαρίσει στο 20ο λεπτό για να έλθει η μεγάλη ανατροπή στα τελευταία δραματικά λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.

Ο καταξιωμένος με τίτλους ομογενής προπονητής του Παγκυπρίου, Στρατής Μαστροκυριάκος σε γραπτή του δήλωση μετέφερε με τον καλύτερο τρόπο λεπτό προς λεπτό τον δραματικό νικηφόρο αγώνα της Κυριακής στο St. John’s University.

Αριστερά ο παίκτης του Παγκυπρίου Adam Himeno. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Έγραψε ο κ. Μαστροκυριάκος: «Ο Πρωταθλητής Παγκύπριος είναι εδώ και νίκησε με σκορ 3-1 την ομάδα της New York Athletic Club. Έχοντας και ένα παιχνίδι λιγότερο αρχικά κοιτάει την τετράδα των playoffs και μετά μια από τις δυο πρώτες θέσεις. Ποτέ κάνεις δεν μπορεί να υποτιμά ίσως την καλύτερη ομάδα των τελευταίων ετών στο Cosmopolitan Soccer League.

Ας δούμε το φιλμ του αγώνα.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομογενειακή ομάδα και αυτό γιατί στην πρώτη ουσιαστικά επίθεση των φιλοξενούμενων στο 9’ κατάφεραν προηγηθούν 0-1.

Από το σημείο αυτό και μετά ο Παγκύπριος πίεσε προσπάθησε και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 20’ με πλασέ του Tristino ύστερα από ωραία ατομική ενέργεια του Camara. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου θα μπορούσε να είχε προηγηθεί αν ο Χρόνης στο 27’ ο Tristino στο 31’ και ο Tchoukriel στο 42’ δεν αστοχούσαν από ευνοϊκές θέσεις.

Σε πρώτο πλάνο ο Ανδρέας Χρόνης. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου στο 47’ σε κόρνερ του Χρόνη η κεφάλια του Tchoukriel πέρασε μόλις άουτ. Το ίδιο και το σουτ του Matteo στο επόμενο λεπτό.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο έτσι και στο δεύτερο στην πρώτη επίθεση των παικτών της NYAC στο 50’ παραλίγο να κάνουν πάλι την ζημιά αλλά ευτυχώς για την ομογενειακή ομάδα το σουτ του επιθετικού βρήκε το κάθετο δοκάρι. Αυτό ήταν… από το σημείο αυτό και μέχρι το τέλος του αγώνα οι παίκτες του Παγκύπριου έκλεισαν στα καρέ τους την φιλοξενούμενη ομάδα και την σφυροκοπούσαν χωρίς σταματημό.  Στο 57’ κεφαλιά του Tristino στα χέρια του τερματοφύλακα.

Στο 62’ σουτ του Himeno μόλις άουτ. Στο 64’ κεφάλια πάσα του Tristino στον Himeno σουτ του 111 τελευταίου από το σημείο του πέναλτι οριζόντιο δοκάρι και άουτ. 68’ ο Himeno μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα τον περνάει όμως τον προλαβαίνουν οι αμυντικοί πριν στείλει την μπάλα στα δίκτυα. 71’ λάθος των αμυντικών ο Μαγούλας σουτάρει από το ύψος της περιοχής με τον τερματοφύλακα εκτός θέσης πάνω από τα δοκάρια. 74’ ατομική ενέργεια του Μάγουλα σουτ μόλις άουτ.

Σουτ του επιθετικού της NY Athletic Club βρίσκει το κάθετο δοκάρι του Παγκυπρίου. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Στο 76’ σέντρα σουτ του Χρόνη από αριστερά η μπάλα στα δίχτυα και 2-1 για τον Παγκύπριο. 78’ σουτ του Ψαρρά μόλις άουτ. 81’ ατομική ενέργεια και σουτ του Ψαρρά με δυσκολία μπλοκάρει ο τερματοφύλακας. 83’ ωραίος συνδυασμός Μάγουλα, Ψαρρά και πάσα πάρε βάλε του τελευταίου στον Himeno 3-1.  Σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι για την ομάδα μας μιας και είχαμε σημαντικές απουσίες είτε λόγω τραυματισμών είτε λόγω ατυχημάτων είτε λόγω εθνικών ομάδων και όχι τόσο λόγω της βαθμολογικής μας θέσης.

Παρόλα αυτά αν και δυσκολευτήκαμε αρκετά καταφέραμε απέναντι σε μια αξιόλογη ομάδα να πάρουμε αυτό που μας άξιζε και με ένα παιχνίδι λιγότερο είμαστε μέσα στους στόχους μας. Το ξεκίνημα μας δεν ήταν και το καλύτερο όμως είμαστε μια ομάδα με ταλέντο και εμπειρία που πρωταγωνιστεί τα τελευταία χρόνια και δεν μπορεί κανένας να το αμφισβητήσει αυτό.

Στιγμιότυπο από τον αγώνα Παγκυπρίου – NY Athletic Club. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Ας μην ξεχνάμε ότι αν και είμαστε στην αρχή της σεζόν είμαστε η πρώτη ομάδα που έχει φτάσει ήδη στον τελικό του Amateur Cup και έχουμε κατακτήσει και το Super Cup. Το φετινό πρωτάθλημα ίσως είναι το πιο ανταγωνιστικό των τελευταίων χρόνων και εμείς είμαστε εδώ για να επαναλάβουμε την περσινή χρόνια και ακόμα παραπάνω.

Παγκύπριος:(Μαστροκυριάκος) Dibona, Borrajo, Ανδρέου (75’ Ψαρράς), Ονισηφόρου (45’Μαγούλας), Tchoukriel, Flesch, Himeno, Camara, Tristino, Matteo, Χρόνης.