ΔΟΞΑ ΝΥ – ΠΑΓΚΥΠΡΙΟΣ 1 – 1 στη διάρκεια του κανονικού αγώνα αλλά προκρίθηκε η ΔΟΞΑ ΝΥ με 9 – 8 στα πέναλτι

0
Στιγμιότυπο από τον αγώνα του Παγκυπρίου με την Δόξα Νέας Υόρκης, ο οποίος κρίθηκε στα πέναλτι 8 -9 υπέρ της Δόξας. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Με 9 – 8 στα πέναλτι απέκλεισε η ΔΟΞΑ ΝΥ τον Παγκύπριο την Κυριακή βράδυ (14 Νοεμβρίου 2021) στο New Rochelle. Τι κι αν είχε ελλείψεις, τι κι αν είχε τραυματισμούς και τι κι αν είχε πλάνα προπονητών να ξεκουράσει βασικούς παίκτες εν όψη του ντέρμπι πρωτοπόρων με τη Lansdowne την επόμενη Κυριακή, η ΔΟΞΑ ΝΥ δε λύγησε μπροστά στην ορμή του Παγκυπρίου που διψούσε για τη νίκη.

Ο αγώνας των δύο ομογενειακών ομάδων ήταν προκριματικός στα πλαίσια του Κυπέλου Manning Cup Νέας Υόρκης αλλά είχε τη μορφή και το πάθος ντέρμπι τελικού. Το σκορ άνοιξε η ΔΟΞΑ ΝΥ στο 10’ του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Παγκύπριος ισοφάρισε 1 – 1 στο 13’ λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου και με αυτό το σκορ έληξε ο κανονικός αγώνας. Η διαδικασία πέναλτι που ακολούθησε για να αναδείξει τον νικητή ευνόησε τη ΔΟΞΑ που κέρδισε με 9 – 8.