ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Μετά από τρεις εβδομάδες απραξίας ο Παγκύπριος αγωνίστηκε την Κυριακή, 28 Μαρτίου 2021 εκτός έδρας στο Westchester με την ομάδα του NY Athletic Club την οποία κέρδισε με σκορ 0-3 στο πρώτο από τα δυο εναπομείναντα παιχνίδια για την λήξη του πρώτου γύρου και ουσιαστικά την λήξη της κανονικής περιόδου. Πρωτάθλημα ενός γύρου λόγω COVID 19.

Η ομογενειακή ομάδα με νίκη στο τελευταίο και εντός έδρας παιχνίδι σίγουρα θα είναι στις δυο πρώτες θέσεις και θα περιμένει τα play off για να υπερασπιστεί τον τίτλο της!

Στα του αγώνα η γηπεδούχος ομάδα μόνο για ένα ημίχρονο μπόρεσε να περιορίσει την ομογενειακή ομάδα η οποία άγγιξε το γκολ σε σωρεία ευκαιριών που δημιούργησε αλλά δεν τα κατάφερε. Οι Ledula, Χρόνης, Mulligan, Thristino έχαναν τις ευκαιρίες την μια πίσω από την άλλη. Όμως με την έναρξη της επανάληψης και την είσοδο στο παιχνίδι του Μαγουλά οι παίκτες του Παγκύπριου εκτός από τις ευκαιρίες άρχισαν να σκοράρουν.

Στο 47’ προειδοποιητικό στο τι θα ακολουθήσει σουτ του Ledula στο δοκάρι. Στο 52’ ο Μαγουλάς ξέφυγε από δεξιά ανάμεσα από δυο αντιπάλους και ανατράπηκε έξω από την περιοχή κερδίζοντας φάουλ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χρόνης οποίος έστειλε την μπάλα «συστημένη» στο κεφάλι του Ledula που δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ. Στο 61’ μετά από καταπληκτική ασίστ και πάλι του Μάγουλά ο Mulligan βγήκε από αριστερά στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων και πλάσαρε τον Έλληνα τερματοφύλακα των αντιπάλων Δημόπουλο γράφοντας το 0-2.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν έδωσαν χώρους και οι παίκτες του Παγκύπριου και ειδικά οι Ledula, Μαγουλάς άρχισαν το «πάρτυ» και  αν ήταν λίγο πιο εύστοχοι το σκορ θα είχε ξεφύγει, καταφέρνοντας να αξιοποιήσουν μόλις μια ευκαιρία και να γραφτεί το τελικό 0-3 με τον Ledula στο 77’ που ήταν και το τελικό σκορ!

Ο τεχνικός της Ελληνικής ομάδας Στρατής Μαστροκυριάκος δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Ήρθαμε να παίξουμε με μια από τις παραδοσιακές δυνάμεις του League αλλά με σεβασμό για αυτό το club. Η διαφορά στην ποιότητα ήταν εμφανής και αυτό φάνηκε και επαληθεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Η νίκη, αν και ήρθε με ευκολία, είναι πολύ σημαντική για την ομάδα μας και μας δίνει αυτοπεποίθηση για την συνέχεια. Ακόμα μια φορά είχαμε αρκετές απουσίες αλλά η ομάδα έδειξε και έβγαλε στο γήπεδο όλα τα καλά στοιχεία που διαθέτει. Εμείς είμαστε εδώ να υπερασπιστούμε τον τίτλο μας πιστεύοντας στην ομάδα μας και δίνοντας τον καλύτερο εαυτό μας μέχρι το τέλος.»

Παγκύπριος: (Μαστροκυριάκος) Guerrero, Ανδρέου, Χρόνης, Ονισηφόρου, Nealis, Camara, Mulligan, Matteo (75’ Kennedy), Thristino (63’ Gilbey), Greco (50’ Mαυγουλάς), Ledula.