ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Με σαρωτική νίκη πέρασε η ομάδα του Greek American επικρατώντας εκτός έδρας της  KidSuper Samba AC με 4 – 0. Ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη της ομογενειακής ομάδας που φαίνεται να έχει ανεβάσει αισθητά την απόδοσή της και αναρριχάται σταθερά τον βαθμολογικό πίνακα. Δεν είναι τυχαία, ούτε ξαφνική η αλλαγή πορείας της ομάδας.

Η επανένταξη στο τεχνικό τιμ του Ρίτσαρντ Ναττάλ αποτελεί εγγύηση σταθερής πορείας προς την κορυφή. Έχουμε κάθε λόγο να πιστεύουμε ότι το δίδυμο Ναττάλ – Ζωμόπουλος στο τιμόνι θα φέρουν το αναμενόμενο αποτέλεσμα και τους τίτλους.

Η ομάδα του Greek American. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Το ομογενειακό ντέρμπι μεταξύ ΔΟΞΑΣ ΝΥ – Παγκυπρίου στο New Rochelle έληξε με νίκη της πρωτοπόρου ΔΟΞΑΣ με 2 – 1. Καθομολογούμενος ήταν ένα εκπληκτικό ματς που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων που παρακολουθούσαν την έκβαση με κομμένη την ανάσα μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή.

Η πρωτοπόρος  ΔΟΞΑ άνοιξε το σκορ στο 1΄λεπτό της αναμέτρησης και διπλασίασε τα τέρματα στο 19΄λεπτο της επανάληψης. Ο Παγκύπριος πέτυχε το γκολ της τιμής στο 31΄λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου. Παρά την ψυχρολουσία που δέχτηκε νωρίς γκολ ο Παγκύπριος, εντέλει στάθηκε ίσος προς ίσο στον αγωνιστικό χώρο αλλά η ομάδα της ΔΟΞΑΣ είχε το τελευταίο λόγο και τις λύσεις στα δύσκολα. Το τελικό αποτέλεσμα δίνει τη δυνατότητα στην Ελληνική ομάδα του Bronx να κατοικοεδρεύει πρώτη, στην κορυφή της βαθμολογίας και το Παγκύπριο σε συνεχή επαναλαμβανόμενη βαθμολογική καθίζηση.

Ομάδα ΔΟΞΑ ΝΥ με τους αναπληρωματικούς. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Η ομάδα του Παγκυπρίου. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Το γκολ της τιμής του Παγκυπρίου. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
31ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου. Το δεύτερο γκολ της ΔΟΞΑΣ ΝΥ. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Στιγμιότυπο από το ομογενειακό ντέρμπι μεταξύ ΔΟΞΑΣ ΝΥ και Παγκυπρίου. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Το γκολ της ΔΟΞΑΣ ΝΥ στο 1ο λεπτό του αγώνα. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Ο προπονητής της Δόξας. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης