ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Ένας διαφαινόμενος θρίαμβος βάση των ευκαιριών που δημιούργησε ο Παγκύπριος εξελίχθηκε τελικά σε μια αγχωτική νίκη με 2-1 απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα την Philadelphia Lone Star.

Ο Παγκύπριος ξεκίνησε ιδανικά τα play off, είναι στην κορυφή της βαθμολογίας και με την ψυχολογία πλέον στα ύψη θα προσπαθήσει να υπερασπιστεί τον τίτλο του και να στεφτεί ξανά πρωταθλητής.

Στα του αγώνα οι παίκτες της ομογενειακής ομάδας μπήκαν φουριόζοι και στα πρώτα δέκα λεπτά έχασαν δύο πολύ σημαντικές ευκαιρίες αρχικά στο 4’ σε σέντρα του Χρόνη ο Thristino εξ επαφής με κεφάλια έστειλε την μπάλα άουτ και στην συνέχεια στο 9’ σε σέντρα του Mulligan η προβολή του Ledula δεν βρήκε το στόχο!

Στο 13’ αναγκαστική αλλαγή λόγω τραυματισμού ο Vito και στην θέση του ο Matteo, ο οποίος στο 20’ με σουτ βολίδα από τα αριστερά στο ύψος της μεγάλης περιοχής μετά από σέντρα του Ledula έκανε το 1-0.

Όμως η χαρά δεν κράτησε πολύ αφού τρία λεπτά αργότερα στο 23’ οι φιλοξενούμενοι στη πρώτη ουσιαστικά επίθεση τους ευτύχησαν να ισοφαρίσουν σε 1-1.

Ακολούθησαν σωρεία χαμέnων ευκαιριών κυριολεκτικά σε κενή εστία αλλά χωρίς αποτέλεσμα μέχρι 23ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου όπου ο Ledula έκλεψε τη μπάλα στη γωνία έξω από τη μεγάλη περιοχή και τα αριστερά και με πλασέ έγραψε το λυτρωτικό το 2-1 μέσα σε πανηγυρισμούς των φιλάθλων της ομογενειακής ομάδας.

Φάσεις από χαμένη ευκαιρία για γκολ σε κενή εστία και άουτ. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Στο 28ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου παραλίγο να επαναληφθεί ότι και στο πρώτο ημίχρονο με την γρήγορη ισοφάριση όταν σε σουτ των φιλοξενούμενων σαν από μηχανής θεός ο Nealis αποσόβησε το γκολ πάνω στην γραμμή.

Ενθουσιασμένος με το αποτέλεσμα ο προπονητής του Παγκυπρίου Στρατής Μαστροκυριάκος δήλωσε στα ομογενειακά ΜΜΕ:

«Ήταν μια μεγάλη νίκη. Θεωρώ ότι ήμασταν καλύτεροι και κυριαρχήσαμε στον αγωνιστικό χώρο, το σκορ θα μπορούσε να ήταν πολύ μεγαλύτερο βάση των ευκαιριών που δημιουργήσαμε.  Κάναμε το πρώτο βήμα συνεχίζουμε συγκεντρωμένοι και χωρίς πανηγυρισμούς. Στο μυαλό μας είναι το επόμενο παιχνίδι που για εμάς είναι ακόμα ένας τελικός. Όλες οι ομάδες που συμμετέχουν στα play off είναι πολύ καλές και έχουν τις πιθανότητες τους. Εμείς πιστεύουμε πολύ στην ομάδα μας. Με ταπεινότητα και αισιοδοξία θα προσπαθήσουμε να υλοποιήσουμε τους στόχους μας! Συγχαρητήρια σε όλους.»

Παγκύπριος: (Μαστροκυριάκος) Guerrero, Mulligan, Χρόνης, Nealis, Turnbull, Camara, Atbashyan (70’ Aνδρέου), Cantrell (70’ Gilbey), Thristino, Vito (13’ Matteo), Ledula (75’ Μαγουλάς).

Ο βετεράνος παίκτης του Παγκυπρίου Jeff Matteo με τους δύο γιούς του Ethen και Gavin. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Ο Γιάννης Μάνεσης και οι άλλοι θεατές. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Αριστερά ο Μαρτίνος Κυπριανού. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Ο προπονητής του Παγκυπρίου Στρατής Μαστροκυριάκος.
Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Ο αρχηγός του Παγκυπρίου Ανδρέας Χρόνης. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Σε πρώτο πλάνο ο προπονητής του Παγκυπρίου Στρατής Μαστροκυριάκος.Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Στιγμιότυπο από τον αγώνα. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Το πρώτο γκολ από καταπληκτικό βολέ του Matteo από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.