ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Με το καθαρό σκορ 2 – 0 εξήλθε νικήτρια η ιστορική Ελληνική ομάδα του Greek American απέναντι στη πάντα υπολογίσιμη αντίπαλο New York Athletic Club. Σημαντικά ανεβασμένη η ομογενειακή ομάδα έδειξε σήμερα τον καλύτερό της εαυτό επικρατώντας άνετα στο Travers Island της ισχυρής αντιπάλου.

Το  Greek American μπήκε δυνατά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και πολύ γρήγορα η μπάλα βρήκε το δοκάρι του Έλληνα τερματοφύλακα της New York Athletic Club Βασίλη Δημόπουλου. Ο ασφυκτικός κλοιός συνεχίστηκε με την New York Athletic Club να προσπαθεί να ισορροπήσει το παιχνίδι μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Το επιθετικό σφυροκόπημα συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος του αγώνα.

Στο 11 μόλις λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου η προσπάθεια του Greek American απέδωσε όταν με εκπληκτική κεφαλιά από κόρνερ άνοιξε το σκορ. Στο 23ο  λεπτό διπλασίασε τα τέρματα με σουτ του Adam Marcu από το ύψος της μεγάλης περιοχής για να φύγει από το Westchester με 2 – 0 και τρις πολύτιμους βαθμούς.

Ο προπονητής του Greek American Σταύρος Ζωμόπουλος δίνει οδηγίες στου παίκτες του κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Στέφανος Χοντράκης και Βασίλης Δημόπουλος. Οι δύο μοναδικοί Έλληνες παίκτες του αγώνα αλλά με την ομάδα του New York Athletic Club. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Ολοένα και περισσότερο το ωραίο φύλο κατακτά το ποδόσφαιρο στην Αμερική. Η διαιτητής του αγώνα Greek American – New York Athletic Club δεν είχε τίποτε απολύτως να ζηλέψει από αυτό που μέχρι χθες θεωρούτανε ανδρική υπόθεση. Κράτησε τις ισορροπίες και διαιτήτευσε άψογα. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Στο 11ο λεπτό δευτέρου ημιχρόνου. Το πρώτο γκολ του Greek American μετά από κόρνερ. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Στιγμιότυπο από τον αγώνα. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Στο 23ο λεπτό δευτέρου ημιχρόνου το δεύτερο γκολ του Greek American από το ύψος της μεγάλης περιοχής με τον Adam Marcu. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.