Με τις νίκες των Ελληνικών Ομάδων έληξε η 5 αγωνιστική του Eastern Premier League

0
Στιγμιότυπο από τον εκτός έδρας νικηφόρο αγώνα της ΔΟΞΑ Ν με την Manhattan Celtic. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Με νίκες των Ελληνικών ομάδων που συμμετέχουν στο πρωτάθλημα Eastern Premier Soccer League – Metropolitan Conference, έληξε η 5 αγωνιστική. Ποιο συγκεκριμένα είχαμε τα εξής αποτελέσματα:

Η ομάδα του Greek American. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Η ιστορική ομάδα του Greek American πήρε την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα του Eastern premier Soccer League επικρατώντας με 3 – 2 της New Amsterdam FC.

Την ίδια ώρα η ομάδα του Παγκυπρίου συνέχισε την ανοδική πορεία με τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στη φετινή σεζόν επικρατώντας στη έδρα του της Seft FC με 3 – 1.

Η ομάδα του Παγκυπρίου. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Η πρωτοπόρος ομάδα ΔΟΞΑ ΝΥ, κέρδισε με 4 – 1 τη Manhattan Celtic και παραμένει σταθερά στην κορυφή της βαθμολογίας. Η ΔΟΞΑ μπήκε στον αγώνα με τον αέρα της υπεροχής αλλά αρκέστηκε σε καθαρά αμυντικό παιχνίδι. Σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού επικρατούσε η εντύπωση ότι η Celtic έπαιζε μονότερμα κυριαρχώντας κάτω από τη μεσαία γραμμή, χωρίς όμως να απειλείτε σοβαρά ο τερματοφύλακας της ΔΟΞΑΣ. Τέσσερεις αντεπιθέσεις ήταν αρκετές για να καθορίσουν το τελικό αποτέλεσμα 4 – 1 υπέρ της Ελληνικής ομάδας.

Η ΔΟΞΑ άνοιξε το σκορ στο 43’ λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, διπλασίασε τα τέρματα στο 7’ λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, το τρίτο γκολ μπήκε στο 13ο  και το τέταρτο στο 23’ λεπτό. Η Manhattan Celtic αρκέστηκε να πετύχει το γκολ της τιμής στο 33’ λεπτό και έτσι σφραγίστηκε η επικράτηση της ομογενειακής ομάδας που ποζάρει πρώτη στη γενική βαθμολογία.