Με νίκες των Ελληνικών ομάδων έληξε η β΄αγωνιστική του β’ γύρου του πρωταθλήματος Easter Premier Soccer League

Το γκολ του Greek American στο 20ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

ΝΕΑ ΥΟΚΗ. Η ομάδα του Παγκυπρίου  κέρδισε εκτός έδρας με 3 – 0 την περσυνή πρωταθλήτρια Lansdowne Yonkers FC. Ο αγώνας έγινε το Σάββατο στο Tibbetts Brook Park, Yonkers με την Ελληνική ομάδα να κυριάρχησε καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα χωρίς να ενοχληθεί ιδιαίτερα η αμυντική γραμμή.

Η ομάδα του Παγκυπρίου. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Με την άνεση των τριών γκολ στο ενεργητικό του ο Παγκύπριος σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, 1 βαθμό πίσω από τους Lansdowne Yonkers FC και 4 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο ΔΟΞΑ ΝΥ. Πολλά αναμένεται να κριθούν βαθμολογικά το ερχόμενο Σάββατο 26 Μαρτίου στον ομογενειακό ντέρμπι μεταξύ Παγκυπρίου και ΔΟΞΑΣ ΝΥ στο Benson Stadium, St. John’s University, 8:00 το βράδυ.

Φτωχό σκορ αλλά μεγάλη νίκη πέτυχε η ομάδα του Greek American. Κέρδισε την Κυριακή εντός έδρας στο Maritime College τους Manhattan Celtics με 1 – 0. Ο ισχυρός αέρας και οι χαμηλές θερμοκρασίες δυσκόλεψαν τις προσπάθειες των δύο ομάδων να αποδώσουν ποιοτικό ποδόσφαιρο αλλά ο δυναμισμός και η ταχύτητα των φορμαρισμένων ποδοσφαιριστών έφεραν στα ίσια το παιχνίδι.

Η ομάδα του Greek American όπως παρατάχτηκε στο αγώνα με τους Manhattan Celtics. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημειώθηκε στο 20 λεπτό του πρώτου ημιχρόνου με καρφωτή κεφαλιά μέσα στη μικρή περιοχή των Celtics. Το γκολ του Greek American έδωσε φτερά στην ομάδα και έφτασε πολύ κοντά στο να διπλασιάσει τα τέρματα χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα των Celtics ανασύνταξε τις δυνάμεις της και άρχισε να πιέζει αλλά η αμυντική γραμμή της ομογενειακής ομάδας κράτησε γερά μέχρι τη λήξη του αγώνα. Αν και δύσκολα, ο Greek American πήρε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς και φαίνεται να κερδίζει έδαφος προς την κορυφή της βαθμολογίας.

Στιγμιότυπο από τον αγώνα του Greek American με τους Manhattan Celtics. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Το προπονητικό τιμ του Greek American, Richard Nuttall, Σταύρος Ζωμόπουλος και Jimmy Shalom. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Λιγοστοί θαρραλέοι φίλαθλοι στην κερκίδα αψήφησαν αέρα και κρύο, παρακολουθούν την εξέλιξη του αγώνα. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.