Κυπελλούχος ο Παγκύπριος σε ντέρμπι θρίλερ (βίντεο)

Η θρυλική ομάδα του Παγκυπρίου με το τρόπαιο. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Θρίλερ για γερά νεύρα, έτσι όπως εξελίχθηκε, ο τελικός κυπέλου Manning μεταξύ Παγκυπρίου (The New York Pancyprian Freedoms) και Greek American την Τρίτη, 12 Μαρτίου 2024 και 8.00 η ώρα το βράδυ στο Randall’s Island. Με πρωταγωνιστές τους 2 τερματοφύλακες και συνάμα καθαρή τύχη, κυπελλούχος αναδείχτηκε η ομάδα του Παγκυπρίου με 8 – 7 στα πέναλτι.

Ήταν ένα παιχνίδι αξιώσεων που δικαιολογεί την φήμη ότι πρόκειται για τις δύο καλύτερες ποδοσφαιρικές ομάδες των ΗΠΑ στην ερασιτεχνική κατηγορία.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης φάνηκε ότι οι δύο ομογενειακές ομάδες διεκδικούσαν την νίκη. Μπήκαν δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και με γρήγορες αντεπιθέσεις έφερναν σε δύσκολη θέση τους τερματοφύλακες.

Μια ανάσα από το γκολ με δοκάρια, χαμένες ευκαιρίες σε κενή εστία, ανατροπές, φάουλ, κάρτες και των δύο αποχρώσεων ανέβαζαν την αδρεναλίνη στο κατακόρυφο.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς αποτέλεσμα 0 – 0. Το δεύρο ημίχρονο το ίδιο για να περάσουμε στην παράταση.

Στο 13ο λεπτό πρώτου ημιχρόνου της παράτασης ο αρχηγός του Παγκυπρίου Ανδρέας Χρόνης δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα που μετετράπηκε σε κόκκινη και αποβολή. Αν και με έναν παίκτη λιγότερο ο Παγκύπριος κατάφερε να αμυνθεί στην υπεροχή του Greek American μέχρι το τέλος του αγώνα που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Στιγμιότυπο από την έναρξη του αγώνα μεταξύ του Παγκυπρίου και του Greek American. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Η άχαρη διαδικασία των πέναλτι επιβράβευσε τον Παγκύπριο και τον τερματοφύλακα Joshua Levine. Οι δυο τερματοφύλακες ο Joshua Levine του Παγκυπρίου και ο David Greczek του Greek American είχαν την τιμητική τους.

Πέραν από τις επιτυχείς αποκρούσεις των δυο πορτιέρος από τα 11 μέτρα ήταν μοιραίο να γράψουν το φινάλε του τελικού. Ήταν η μοιραία στιγμή με τον David Greczek του Greek American στη βούλα, στα 11 μέτρα, να αντιμετωπίσει τον Joshua Levine κάτω από τα δοκάρια για να στείλει τελικά τη μπάλα ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια ο ρόλος αντιστράφηκε με τον David Greczek να υπερασπίζεται την εστία του και ψυχρό εκτελεστή τον τερματοφύλακα του Παγκυπρίου Joshua Levine να πετυχαίνει το 8ο πολύτιμο πέναλτι γκολ και τον τίτλο του κυπελλούχου για την ομάδα του.

Tο πρωτάθλημα διοργανώνει ο «Eastern New York State Soccer Association (ENYSSA) και συμμετέχουν και άλλες ομογενειακές ομάδες. Το εν λόγω Κύπελλο είναι το 7ο καθώς ο Παγκύπριος έχει στεφθεί κυπελλούχος το 2006, 2007, 2008, 2010, 2012, το 2023 και το 2024.

Η ομάδα του Greek American όπως παρατάχθηκε στον τελικό του κυπέλου Manning, 2024Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Ο Joshua Levine παραλαμβάνει τη μπάλα και εκτελεί το 8ο νικητήριο τέρμα του Παγκυπρίου. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Οι οπαδοί των δύο ομάδων ενώ παρακολουθούν τον αγώνα. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Οι δυο κορυφαίοι παίκτες του τελικού κυπέλου Manning 2024, David Greczek τερματοφύλακας του Greek American και Joshua Levine τερματοφύλακας του Παγκυπρίου. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Στιγμιότυπο από το ντέρμπι των αιωνίων. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
O MVP του τελικού κυπέλου Manning Joshua Levine με το τρόπαιο και ο αρχηγός του Παγκυπρίου Ανδρέας Χρόνης. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Ο Πέτρος Λαγωνίκας. Ολυμπιακός ΝΥ (δεξιά) και Γιάννης Μάνεσης ΔΟΞΑ ΝΥ. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Αντώνης Δρίζης NY Greek American S.C,, αριστερά και Γιάννης Μάνεσης ΔΟΞΑ Ν.Υ. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.