ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Τελευταία αγωνιστική πρώτου γύρου, τυχερή και δοξασμένη για τη ΔΟΞΑ ΝΥ. Σε συνθήκες τσουχτερού κρύου  και κόντρα τον άνεμο η ιστορική ομάδα της ομογένειας κέρδισε με 1 – 0 την πρωτοπόρο Lansdowne Yonkers FC και έτσι με 17 βαθμούς σκαρφαλώνει στη τρίτη θέση της βαθμολογίας, ακριβώς πίσω από την άλλη μεγάλη ομογενειακή ομάδα του Παγκυπρίου.

Απίστευτη επιτυχία της ΔΟΞΑΣ ΝΥ που μέσα σε λίγα χρόνια οι προσπάθειες του επιτελείου της διοίκησης που στέκεται πίσω από την ομάδα, των οπαδών φιλάθλων της, του προπονητή και πάνω απ’ όλα της ομάδας φαίνεται να αποδίδουν καρπούς.

Η χθεσινή μεγάλη νίκη της ΔΟΞΑΣ ΝΥ φαντάζει ακόμη μεγαλύτερη αν αναλογιστούμε ότι η Lansdowne Yonkers FC είναι μεν βαθμολογικά πρωτοπόρος αλλά το ετήσιο μπάτζετ είναι σχεδόν τετραπλάσιο της ΔΟΞΑΣ ΝΥ.

«Άλλοι έχουν τα λεφτά και άλλοι την ψυχή», όπως μας δήλωσε ο έμπειρος προπονητής Πολύκαρπος Γράφας. Όπως έχουν επισημάνει οι «Αναμνήσεις» όταν μιλάμε για Πολύκαρπο Γράφα, μιλάμε για ένα παθιασμένο ποδοσφαιράνθρωπο που εμψυχώνει, εμπνέει, τρέχει, φωνάζει. Μεταφέρει το πάθος για νίκη στην ομάδα του.

Το είδαμε και σήμερα στα αποδυτήρια. Ντοπάρισε με ρητορική δεινότητα και πάθος την ομάδα. Με το εναρκτήριο σφύριγμα του διαιτητή, κάλπασαν οι  μαυραετοί της ΔΟΞΑΣ στον αγωνιστικό χώρο με ψυχή και πάθος. Σε ψυχολογικό επίπεδο δεν άφησαν αμφιβολία ποιος έχει το πάνω χέρι. Στα του αγώνα τώρα, ήταν σχετικά ισορροπημένο γενικά το παιχνίδι με σχετική υπεροχή της ελληνικής ομάδας. Η Lansdowne Yonkers FC έπαιξε το παιχνίδι της, δυνατά και τεχνικά. Με ωραίες φάσεις και εναλλαγή της μπάλας αλλά φάνηκαν αναποτελεσματικοί στο να απειλήσουν την εστία της ΔΟΞΑΣ ΝΥ.

Μέχρι το 45’ λεπτό, στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου όπου μετά από μπαράζ επιθέσεων και σύγχυση στη μικρή περιοχή, η ΔΟΞΑ με καταπληκτικό σουτ πλασέ, έστειλε την μπάλα ξυστά στην αριστερή γωνία του τέρματος γράφοντας το 1 – 0. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και εξελίχτηκε με τον ίδιο ρυθμό όπως στο πρώτο, με ίσες ευκαιρίες αλλά το σκορ δεν μεταβλήθηκε. Έληξε με νίκη 1 – 0 υπέρ της ΔΟΞΑΣ ΝΥ.

Ο προπονητής της ομάδας Πολύκαρπος Γράφας. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Στιγμιότυπο από τον αγώνα. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Η φάση του νικητήριου τέρματος της ΔΟΞΑΣ ΝΥ στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.