F.C. Westchester – ΔΟΞΑ 0 – 4 – ανήλθε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας

Η ομάδα που πέτυχε την μεγάλη νίκη και ανήλθε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Φωτογραφία: Ευγενική προσφορά της ΔΟΞΑΣ ΝΥ.

ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Μεγάλη νίκη πέτυχε η Δόξα εκτός έδρας επί της FC Westchester με 4-0. Σε συνθήκες πολικού ψύχους, την Κυριακή 9 το βράδυ, η ομογενειακή ομάδα έπιασε την καλύτερή της και όπως δείχνει το αποτέλεσμα καθάρισε σχετικά εύκολα τον αγώνα.

Με τη συμμετοχή του Αnzi Αngoli, αρχηγού της εθνικής Αλβανίας και με άλλους επαγγελματίες στο δυναμικό της η FC Westchester δεν κατόρθωσε να διασπάσει την άμυνα της Ελληνικής ομάδας. Αξίζει να σημειώσουμε ότι μετά τη λήξη του αγώνα ο Αnzi Αngoli συνεχάρη τους Έλληνες και έδειξε το θαυμασμό του για τη ΔΟΞΑΣ και το δέσιμο της ομάδας σε ενιαίο σύνολο που παίζει εξαιρετικό ποδόσφαιρο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι παρά το πολικό ψύχος και το προχωρημένο της ώρας, παρευρέθηκε στον αγώνα πολλοί φίλαθλοι και σύσσωμο το διοικητικό συμβούλιο της ομάδας.

Φωτογραφία: Ευγενική προσφορά της ΔΟΞΑΣ ΝΥ.

Στα του αγώνα, η γηπεδούχος ομάδα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και είχε το πάνω χέρι μέχρι το 15ο λεπτό. Τόσο χρειάστηκε για να ζεσταθούν οι μηχανές της ομογενειακής ομάδας και να φέρει το παιχνίδι στα ίσια.

Στο 35 μετά από έναν ωραίο συνδυασμό ο Justin έκανε το 1-0 μέσα σε ξέφρενο πανηγυρισμό των φιλάθλων της ομογενειακής ομάδας. Με το 1 – 0 τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΔΟΞΑ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στο τρίτο μόλις λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου με τον Nemo έκανε το 2-0. Και εκεί που όλα έδειχναν ότι ήταν μονόλογος της ΔΟΞΑΣ και ο αγώνας εξελισσόταν σύμφωνα με το σχέδιο των προπονητών Γράφα και Kατέχη σε μία φάση των αντιπάλων ήρθε το πέναλτι από την πλευρά της FC Westchester με τον Catona, τερματοφύλακας της Δόξας, να αποκρούει με υπέροχο μπλοζόν.  Ακολούθησαν άλλα δύο γκολ του Simon στο 75 και 85 για να φτάσουμε στο τελικό 4-0.

Η πρωταθλήτρια ομάδα. Φωτογραφία: Ευγενική προσφορά της ΔΟΞΑΣ ΝΥ.

Το Κυριακάτικο αποτέλεσμα φέρνει την ομάδα της ΔΟΞΑΣ στο δεύτερο σκαλοπάτι της βαθμολογίας με ένα βαθμό διαφορά από την πρωτοπόρο Ιρλανδική ομάδα Lansdowne αλλά με έναν αγώνα λιγότερο. Ενθουσιασμός επικρατεί στους φίλους και το διοικητικό συμβούλιο της Δόξας με τον πρόεδρο του συλλόγου Παναγιώτη Λεγάκη να επισημαίνει ότι θα παίρνουμε τα παιχνίδια ένα – ένα γιατί λόγο της κατάστασης με το κορωνοϊό δεν γνωρίζουμε τι εκπλήξεις επιφυλάσσει η πανδημία και τα κρούσματα.

Η ΔΟΞΑ συνεχίζει τον επόμενο αγώνα το Σάββατο 20 Μαρτίου στην μακρινή Φιλαδέλφεια εκεί όπου η άλλη κορυφαία ομογενειακή ομάδα ο Παγκύπριος γνώρισε την ήττα με 2 – 1.

Μεγάλες επιτυχίες είχε η ΔΟΞΑ και στις μικρότερες κατηγορίες. Η μεγάλη ποδοσφαιρική οικογένεια της ΔΟΞΑΣ συγχαίρει τα κατορθώματα των παιδικών ομάδων 10χρονων και 12χρόνων για το ταξίδι στη μακρινή Virginia που συμμετείχαν στο φημισμένο τουρνουά Jefferson cup. Οι δύο ομάδες κατάκτησαν τη δεύτερη θέση.