ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Ντέρμπι αιωνίων. Τα είχε όλα…ταχύτητα, δύναμη, πείσμα, ομαδικότητα, ευστροφία, τύχη και βροχή από γκολ. Τόσα που αδυνατούσε να τα καταγράψει ο φωτογραφικός φακός. Greek American – Παγκύπριος 6 – 5. Απίστευτο σκορ; Κι’ όμως αληθινό.

Δεν πίστευαν στα μάτια τους οι φίλαθλοι και των δύο ομάδων για το πώς πρόκειται να εξελιχθεί το ντέρμπι στο Metropolitan Oval.

Ήταν ένα παιχνίδι που θα συζητιέται για πολλά χρόνια και θα μείνει βαθιά χαραγμένο στην μνήμη όσων βρέθηκαν εκεί.

Το γλολ της ισοφάρισης 3 – 3. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Αγνώριστη και ανανεωμένη η γηπεδούχος Greek American, με νέους παίχτες και προπονητικό τιμ. Μπήκε στο παιχνίδι με τρελό ρυθμό που ξάφνιασε την περσινή πρωταθλήτρια και κυπελλούχο ομάδα του Παγκυπρίου.

Ο Παγκύπριος παρατάχτηκε με σταθερό ράστερ και ίδιο προπονητή όπως στην περυσινή επιτυχημένη ποδοσφαιρική χρονιά. Μπήκε στον αγώνα δυνατά, κράτησε σθεναρά τις γραμμές του αλλά στάθηκε αδύνατο να σταματήσει την ορμή του Greek American.

Με τρία σουτ, κεραυνό και ισάριθμα γκολ ο γηραιός καθάρισε το πρώτο ημίχρονο. Λογάριασε όμως χωρίς τον ξενοδόχο.

Στιγμιότυπο από τον αγώνα. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου, από τα πρώτα λεπτά, ο πρωταθλητής και κυπελλούχος Παγκύπριος, επέβαλε το ρυθμό του, έφερε στα γρήγορα το παιχνίδι στα ίσια, προηγήθηκε, ισοφάρισε ο Greek American, ξαναπροηγήθηκε ο Παγκύπριος, ισοφάρισε ξανά ο Greek American και να φτάσουμε στο 92’ του αγώνα, 2 λεπτά στις καθυστερήσεις για να πετύχει ο ιστορικός Greek American το εκπληκτικό και απίστευτο τελικό αποτέλεσμα 6 – 5.

Οι φάσεις και τα γκολ κατά χρονολογική σειρά έχουν ως εξής: Στο 7’ λεπτό του πρώτου ημιχρόνου ο Greek American άνοιξε το σκορ με ασύλληπτο σουτ από τη δεξιά γωνία της μεγάλης περιοχής που άφησε άναυδη την άμυνα του Παγκυπρίου να κοιτάζεται μεταξύ τους.

Στο 17’ διπλασίασε τα τέρματα με τον ίδιο τρόπο όπως το πρώτο γκολ αλλά από την αριστερή γωνία της μεγάλης περιοχής.

Στο 41’ ήλθε το τρίτο και φαρμακερό τέρμα με απίστευτη βολίδα έξω από το κέντρο της μεγάλης περιοχής.

Παρά το βαρύ σκορ η πρωταθλήτρια ομάδα του Παγκυπρίου φαινόταν να κρατάει σθεναρά θέσεις και να αγωνίζεται ίσος προς ίσο, χωρίς να πτοείται από το δυσμενές μέχρι στιγμής αποτέλεσμα. Έτσι έληξε το α’ ημίχρονο.

Στα αποδυτήρια ανέλαβε δουλεία ο έμπειρος Έλληνας τεχνικός του Παγκυπρίου Στρατής Μαστροκυριάκος. Με συνοπτικές διαδικασίες έστειλε την ομάδα του ντοπαρισμένη με αυτοπεποίθηση στο κέντρο του γηπέδου για το δεύτερο ημίχρονο.

Ο Φίλιπ Κρίστοφερ, πρόεδρος του Παγκυπρίου, αριστερά ενώ συνομιλεί με τον Αντώνη Δρίζη. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Αυτό ήταν! Μόλις στο 5ο λεπτό δευτέρου ημιχρόνου, ο Himeno κάνει to 3 – 1. Δύο λεπτά αργότερα στο 7’ λεπτό ο Waecther κάνει το 3 – 2. Μετά από τρία λεπτά, στο 10’ ο Tristino φέρνει το παιχνίδι στα ίσια, 3 – 3. Στο 23’ ο Himeno φέρνει τον Παγκυπριο μπροστά με 3 – 4.

Στο 41’ λεπτό ισοφαρίζει ο Greek American. Δύο λεπτά αργότερα στο 44’ προηγείται ξανά ο Greek American για να ακολουθήσει πέναλτι υπέρ του Παγκυπρίου στο 46’ που μετέτρεψε σε γκολ ο Ανδρέας Χρόνης για να έλθει ο αγώνας ξανά στα ίσια, 5 – 5.

Ως το μοιραίο 47’, δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όπου με απίθανα γρήγορες εναλλαγές της μπάλας μέσα στα καρέ του Παγκυπρίου και να καταλήξει με καρφωτή κεφαλιά στα δίχτυα του Guerrero.

Ο προπονητής του Παγκυπρίου Στρατής Μαστροκυριάκος (δεξιά) με το Φίλιπ Κρίστοφερ, πρόεδρο του Παγκυπρίου. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Ετσι, με αυτό το τρόπο γράφτηκε το εκπληκτικό σκορ Greek American – Παγκύπριος 6 – 5.

Στο τέλος του αγώνα ο Έλληνας τεχνικός του Παγκυπρίου, Στρατής Μαστροκυριάκος δήλωσε… «Τρελό παιχνίδι έγινε  στο Metropolitan Oval. Εδώ και χρόνια τα παιχνίδια Greek American – Παγκυπριου είναι πάντοτε αμφίρροπα, συναρπαστικά, συνήθως δραματικά κι εξελίσσονται σε θρίλερ! Έτσι έγινε και εχθές βράδυ ένα παιχνίδι που θα το θυμούνται για χρόνια οι φίλαθλοι και των δυο ομάδων. Μια νίκη που ήρθε για τους γηπεδούχους στο τελευταίο λεπτό με σκορ 6-5.» και συμπλήρωσε…

«Ήταν ένα τρελό παιχνίδι. Δεν είμαστε ευχαριστημένοι καθόλου από την εμφάνιση μας. Δεν μπορεί η δική μας ομάδα να δέχεται έξι γκολ σε έναν αγώνα. Πέρσι δεχτήκαμε τα ίδια σχεδόν γκολ σε μια σεζόν. Στο δεύτερο ημίχρονο βγάλαμε αντίδραση, δείξαμε κάποια καλά στοιχεία αλλά στο τέλος τα πετάξαμε όλα στα σκουπίδια. Πρέπει να ξεχάσουμε γρήγορα αυτή την εμφάνιση και μέσα από σκληρή δουλειά να επανέλθουμε στα επίπεδα που θέλουμε να  είναι η ομάδα μας. Τα ίδια θα έλεγα ακόμα και αν είχαμε κερδίσει.», κατέληξε ο κ. Μαστροκυριάκος.

Νωρίτερα πριν την έναρξη του ντέρμπι, είχαμε την ευκαιρία να συνομιλήσουμε, εν τάχει, με δύο παράγοντες των ομογενειακών ομάδων. Τον κ. Φίλιπ Κρίστοφερ, πρόεδρος της ΠΣΕΚΑ και Παγκυπρίου και κ. Αντώνη Δρίζη γενικό αρχηγό του Greek American.

Δηλώσεις Φίλιπ Κρίστοφερ

Ερώτηση: -Πως ξεκινάει η φετινή σεζόν; Είμαστε προετοιμασμένοι;

Φίλιπ Κρίστοφερ: Κοιτάξτε. Όταν την προηγούμενη χρονιά κερδίζεις πρωτάθλημα και κύπελο την επόμενη σεζόν όλοι σε κυνηγούνε. Πέρσι χάσαμε μόνο ένα παιχνίδι σε όλο το πρωτάθλημα. Προβλέπω μια δύσκολη ποδοσφαιρική χρονιά αλλά πιστεύω στα παιδιά και έχω εμπιστοσύνη ότι θα έχουμε μια καλή νέα σεζόν.

Η ομάδα του Παγκυπρίου. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Ερώτηση: Έχουμε καινούργιες αλλαγές. Καινούργιους παίχτες;

Φίλιπ Κρίστοφερ: Έχουμε χάσει μερικούς παλιούς καλούς παίκτες τον, Λούκα και Σαρόν που έχουν φύγει. Έχουμε πάρει δυο καινούργιους παίχτες ισάξιους με αυτούς που έφυγαν. Θα τους δούμε στη δράση και θα αξιολογήσουμε, αλλά… όπως ξέρεις εμείς ψάχνουμε για Έλληνες παίχτες. Εμείς πάντοτε προσπαθούμε και προωθούμε τους Έλληνες παίχτες. Αυτή είναι η λογική της ομάδας μας.

Όπως είδες πριν λίγο η δεύτερη ομάδας μας (κέρδισε την αντίστοιχη δεύτερη ομάδα του Greek American με 3 – 0) αποτελείτε αποκλείστηκα από Έλληνες παίχτες. Έχουμε ανεβάσει στη δεύτερη ομάδα τους 17ρηδες και 18χτάρηδες και 19ρηδες, κάναμε ριζική ανανέωση, πήραμε έμπειρο προπονητή από το Queens College για να προετοιμάσει τη καινούργια φουρνιά παιχτών για την πρώτη ομάδα. Χωρίς Έλληνες παίχτες στη πρώτη ομάδα δεν υπάρχει λόγος να έχουμε ομάδα. Αυτή είναι η διαφορά μας με τις άλλες ομάδες της ομογένειας”.

(Και ο νοών νοείτω, λέμε εμείς…)

Ο Τάσος Κωνσταντινίδης, ο Έλληνας διαιτητής του ντέρμπι. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Στη συνέχεια στο πάγκο του Greek American συναντήσαμε το γενικό αρχηγό Αντώνη Δρίζη.

Ερώτηση: -Κ. Δρίζη πείτε μας δυο λόγια για σας, τον ρόλο σας στο Greek American και την πορεία της ομάδας.

Αντώνης Δρίζης:  Ήλθα στην Αμερική το 1967. Πρωτόπαιξα με το Greek American το 1975. Ξεκίνησα με την ομάδα τζούνιορ και αργότερα στην πρώτη ομάδα. Στη συνέχεια στα διοικητικά της ομάδας και τα τελευταία χρόνια γενικός αρχηγός σε συνεργασία με το Γιώργο το Μελή και τελευταία με πολύ καλή, εξαιρετική θα μπορούσα να πω συνεργασία με παιδιά της νεότερης γενιάς το Φώτη και Θανάση Μπουκλή το Γιώργο τον Ηλιού και άλλους.

Η ομάδα του Greek American. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Σιγά-σιγά ξαναρχίζει να επανέρχεται η ομάδα. Έχουμε εξασφάλιση καινούργιο χώρο για τη λέσχη μας στους 12 δρόμους και Astoria BLVD, 6 οικοδομικά τετράγωνα μακρύτερα από την παλιά ιστορική μας λέσχη. Όσο αφορά την ομάδα, έχουμε ένα βασικό κορμό από την περσινή αλλά ως επί το πλείστον έχουμε ανανεώσει το ράστερ με καινούργιους παίχτες και περιμένουμε την εγγραφή 4 – 5 ακόμη παικτών. Προχωράμε, βλέποντας και κάνοντας με αισιοδοξία και αυτοπεποίθηση.

Ο άρχων του γηπέδου, διαιτητής Τάσος Κωνσταντινίδης υποδεικνύει το σημείο του πέναλτι που θα μετατρέψει σε γκολ για τον Παγκύπριο, ο Ανδρέας Χρόνης. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Το 5ο γκολ του Greek American. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Χαμένη ευκαιρία και δοκάρι του Παγκυπρίου.Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Στιγμιίοτυπο από τον αγώνα. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.