ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Αυλαία στην 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος Eastern Premier Soccer league με 2 νίκες και μια ισοπαλία για τις ομογενειακές ομάδες που συμμετέχουν σε αυτό.

Η ομάδα Δόξα η οποια κέρδισε τον αγώνα. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Νίκη Δόξας

Με νίκη και καθαρό σκορ 4 – 2, που θα μπορούσε να ήταν πολύ μεγαλύτερο, η πρωτοπόρος ΔΟΞΑ ΝΥ ξέφυγε στην κούρσα της κορυφής της βαθμολογίας με 7 πόντους διαφορά από τη δεύτερη Lansdowne Yonkers FC. Η πρωτοπόρος ομογενειακή ομάδα του Bronx κατατρόπωσε εύκολα στο Roosevelt Island την Zum Schneider FC και προχωρά ακάθεκτη στο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα αλλά και με τη βεβαιότητα ότι θα κατακτήσει τελικά τον τίτλο του πρωταθλητή της σεζόν 2021 – 2022. Όλα δείχνουν ότι η ισχυρή διοίκηση υπό τον Πίτερ Λεγάκη και  Γιάννη Μάνεση καθώς και με την συνδρομή της τεχνικής ηγεσίας του Πολύκαρπου Γράφα και Γιώργου Κατέχη θα πετύχουν τους στόχους τους.

Η ομάδα του Greek American. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Νίκη Greek American

Η άλλη ιστορική ποδοσφαιρική ομάδα της ομογένειας Greek American, παρεμπιπτόντως γιορτάζει φέτος τα 75 χρόνια από την επίσημη ίδρυσή της το 1946 με συνεχή παρουσία στο παναμερικανικό ποδοσφαιρικό γίγνεσθαι, κέρδισε εντός έδρας τη Scots-American AC με 1 – 0. Ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη του Greek American που έχει βελτιωθεί αισθητά και δείχνει ανοδική πορεία. Με τη πολύτιμη νίκη της Κυριακής και το 1 – 0 στο Maritime College, η ιστορική ομάδα του Greek American ξεφεύγει τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Ισοπαλία Παγκυπρίου

Με ισοπαλία 1 – 1 και αδυναμία να ξεφύγει από τη μεσαία θέση της βαθμολογίας, το βαρύ πυροβολικό του Παγκυπρίου σκόνταψε στην έδρα του αντιμέτωπος με τους Lansdowne Yonkers FC. Η ισοπαλία απέναντι στην περυσινή πρωταθλήτρια και μια από τις ισχυρότερες ομάδες της διοργάνωσης, δεν ικανοποίησε παράγοντες και φιλάθλους. Φαίνεται η ομάδα να μην έχει βρει το ρυθμό της και δείχνει κουρασμένη. Επιπροσθέτως, πρόσφατοι τραυματισμοί και απουσίες βασικών παικτών έχουν επηρεάσει αρνητικά την απόδοση της ομάδας.

Στιγμιότυπο από τον ισόπαλο αγώνα του Παγκυπρίου με τους Lansdowne Yonkers FC. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Στα του αγώνα, ο Παγκύπριος κατέβηκε με στόχο την νίκη αλλά συνάντησε τη σθεναρή άμυνα των αντιπάλων που έκοβαν αποτελεσματικά τις προσπάθειες. Από την έναρξη της αναμέτρησης έδειξε ότι η δεξιά αμυντική πτέρυγα είχε κενά και επέτρεπε διείσδυση των αντιπάλων εντός της μεγάλης περιοχής αλλά ευτυχώς για τον Παγκύπριο, καθάριζε το κέντρο της άμυνας. Αξίζει να σημειωθεί ότι μόλις στο 3ο λεπτό του αγώνα η μπάλα βρήκε οριζόντιο δοκάρι μετά από εκπληκτική εκτίναξη απόκρουση του τερματοφύλακα του Παγκυπρίου.

Το σκορ άνοιξε η ελληνική ομάδα  στο 41ο  λεπτό του πρώτου ημιχρόνου για να ισοφαρίσουν οι Lansdowne Yonkers FC στο 10ο  λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου μετά από στημένη φάση φάουλ έξω δεξιά από τη μεγάλη περιοχή. Το μοίρασμα από 1 βαθμό σε κάθε ομάδα δεν ευνοεί ούτε τον Παγκύπριο που μένει σταθερά στη μέση της βαθμολογίας αλλά ούτε τους Lansdowne Yonkers FC που βλέπουν να διευρύνετε προς τα κάτω το βαθμολογικό χάσμα από την πρωτοπόρο ΔΟΞΑ ΝΥ.