Άδοξα τερμάτισε η ΔΟΞΑ τον εντός έδρας αγώνα με Παγκύπριο

Στιγμιότυπο από την αγώνα του Παγκυπρίου και της ΔΟΞΑ. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Άδοξα η ΔΟΞΑ τερμάτισε τον εντός έδρας αγώνα με τον πρωτοπόρο Παγκύπριο χάνοντας με το εντυπωσιακό 6 – 1.

Το ντέρμπι των ομογενειακών ομάδων διεξήχθη το βράδυ της Κυριακής 14 Απριλίου 2024 στο New Rosselle, «Joseph Fosina Field» αμέσως μετά την Ελληνική παρέλαση στην 5η Λεωφόρο.

Η πρωτοπόρος ομάδα του Παγκυπρίου δεν άφησε περιθώρια ελιγμών στους γηπεδούχους, άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης, διπλασίασε το σκορ στο 26, πέτυχε το τρίτο τέρμα στο 32ο λεπτό με πέναλτι και λίγα λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου έγραψε το 4 – 0.

Οι δύο ομογενειακές ομάδες πριν το μεγάλο ντέρμπι. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Στην επανάληψη ο τερματοφύλακας της ΔΟΞΑΣ  δέχτηκε άλλα δυο τέρματα. Λίγο πριν τη λήξη του αγώνα η ομάδα της ΔΟΞΑΣ πέτυχε το έναν και μοναδικό γκολ της τιμής με τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης  ΔΟΞΑ – Παγκύπριος 1 – 6.

Μετά τα τελικά αποτελέσματα της περασμένης Κυριακής, η ομάδα του Παγκυπρίου είναι δεύτερη στη γενική βαθμολογία με 41 βαθμούς και ένα αγώνα λιγότερο, τρίτος ο Greek American με 32 βαθμούς και τέταρτη η ΔΟΞΑ με 26 βαθμούς.

Οι φίλαθλοι ενώ παρακολουθούν τον αγώνα. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.