ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Δεν κάνουν τα ράσα τον παπά, ούτε τα πολλά λεφτά μια μεγάλη ομάδα όπως απέδειξε περίτρανα χθες βράδυ στο Besson Stadium του St. Johns University ο Παγκύπριος.

Σε ένα παιχνίδι περίπατο, οι πρωταθλητές μας συνέτριψαν με 4 – 1 την πιο ακριβοπληρωμένη ομάδα του Μετροπόλιταλ Λιγκ, Cedars Stars Academy.

Δεν θα ήταν υπερβολή αν ισχυριστούμε ότι είδαμε το καλύτερο παιχνίδι του Παγκυπρίου στη φετινή σεζόν. Από την πρώτη στιγμή μετά το εναρκτήριο λάκτισμα η ομάδα του Παγκυπρίου έδειξε την ανωτερότητά της.

Στιγμιότυπο από τον αγώνα. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Στο 14ο λεπτό ο Ledula με ελιγμούς μετά από πάσα διείσδυσε στη μικρή περιοχή και πέτυχε γκολ αλλά ακυρώθηκε από τον διαιτητή σαν οφσάιντ με τις έντονες διαμαρτυρίες παικτών και φιλάθλων. Λίγα λεπτά αργότερα στο 19ο λεπτό ο Shavon μετέτρεψε πολύ εύκολα σε γκολ καταπληκτική πάσα του Bradley.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς εναλλαγή στο σκορ. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Ελληνική ομάδα συνέχισε τον κανονιοβολισμό αλλά η μπάλα δεν έβρισκε δίκτια. Στο 22ο λεπτό της επανάληψης ο Bradley γράφει το 2 – 0.

Τέσσερα λεπτά αργότερε στο 26’ ο Bradley σκοράρει ξανά για το 3 – 0. Στο 31’ οι Cedars Stars Academy σε μια από τις ελάχιστες ευκαιρίες πέτυχαν το γκολ της τιμής για να σφραγιστεί η επιτυχία του Παγκυπρίου στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με γκολ του Tristino και το τελικό αποτέλεσμα σε 4 – 1

Μετά το τέλος του αγώνα ο Έλληνας προπονητής του Παγκυπρίου Στρατής Μαστροκυριάκος έκανε δηλώσεις στα ομογενειακά ΜΜΕ. «Σήμερα πραγματοποιήσαμε ίσως την καλύτερη μας φετινή εμφάνιση. Δεν απειληθήκαμε σε καμιά στιγμή του παιχνιδιού. Κερδίσαμε όλες οι προσωπικές μονομαχίες ήμασταν πειθαρχημένοι με καλό  δημιουργικό παιχνίδι. Αυτή η εικόνα της ομάδας μας γεμίζει ικανοποίηση. Συγχαρητήρια σε όλους.»

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟΣ (Μαστροκυριάκος): Guerrero, Borrajo (28’Ανδρέου), Χρόνης (30’Centrall), Tchoukriel, Flesch, Himeno, Camara, Bradley (75’ Μαγούλας), Ledula (70’ Tristino), Nealis, Shavon.

Ο Shavon (Νο 15) στο 19ο λεπτό ανοίγει το σκορ για τον Παγκύπριο.Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Οι ομογενείς ενώ παρακολουθούν τον αγώνα. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Η γαλανόλευκη και η σημαία της Κύπρου στις κερκίδες. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.