Ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες για τα Βραβεία Ίρις 2022

0
46

Ανακοινώθηκαν πριν από λίγο οι υποψηφιότητες για τα Βραβεία Ίρις 2022, μέσω live streaming, απευθείας από τον θερινό κινηματογράφο ‘Ανεσις. Ο γνωστός ηθοποιός και μέλος της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου (ΕΑΚ), Θάνος Τοκάκης, παρουσία της συμβολαιογράφου Ουρανίας Μικρού και του προέδρου της ΕΑΚ, Γιώργου Τσεμπερόπουλου, ανακοίνωσε τις ταινίες και τους καλλιτεχνικούς συντελεστές, που τα μέλη της Ακαδημίας τίμησαν με την ψήφο τους στις 22 κατηγορίες των φετινών βραβείων.

Η φετινή λαμπερή τελετή απονομής, με κεντρικό σύνθημα «Είμαστε ο Έρωτας», θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 8 Ιουνίου στο Θέατρο ‘Αλσος, σε σκηνοθεσία Στέργιου Πάσχου. Λίγο καιρό πριν, το κοινό θα έχει την ευκαιρία να (ξανά)ερωτευτεί τις φετινές υποψήφιες ταινίες μέσα από μια σειρά προβολών στον Κινηματογράφο ‘Ανεσις, από τις 26 Μαΐου έως την 1η Ιουνίου. Το αναλυτικό πρόγραμμα των προβολών θα ανακοινωθεί σύντομα. Μπορείτε να δείτε το κινούμενο δημιουργικό των φετινών βραβείων, όπως το σχεδίασαν οι ΤΑΛΚ, εδώ: https://youtu.be/Q-eiB1ys-_0

Αναλυτικά οι υποψηφιότητες για τα βραβεία ΙΡΙΣ 2022:

Βραβείο Ειδικών Εφφέ και Οπτικών Εφφέ

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Αγία Έμυ»: Προκόπης Βλασερός, Cedric Herbet, Benjamin Laborde

2. Από την ταινία «’Ανεμος Ελευθερίας»: Γιάννης Αγελαδόπουλος

3. Από την ταινία «Καλάβρυτα 1943»: Πάνος Ξενάκης

4. Από την ταινία «Σμύρνη μου Αγαπημένη»: Αντώνης Κοτζιάς

5. Από την ταινία «ORFEAS2021»: Φιλ Ιερόπουλος

Βραβείο Σχεδιασμού Μακιγιάζ, Κομμώσεων & Ειδικών Εφφέ

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Αγία Έμυ»: Ιωάννα Λυγίζου, Προκόπης Βλασερός

2. Από την ταινία «Ο ‘Ανθρωπος του Θεού»: Κατερίνα Βαρθαλίτου, Προκόπης Βλασερός, Σωτήρης Πατεράκης, Αλεξάνδρα Μυτά

3. Από την ταινία «Καλάβρυτα 1943»: Αλεξάνδρα Μυτά

4. Από την ταινία «Σμύρνη μου Αγαπημένη»: Δήμητρα Γιατράκου, Ιουλία Συγρίμη

5. Από την ταινία «Monday»: Εύη Ζαφειροπούλου

Βραβείο Ήχου

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Αγέλη Προβάτων»: Νίκος Έξαρχος, Περσεφόνη Μήλιου, Κώστας Βαρυμποπιώτης

2. Από την ταινία «Αγία Έμυ»: Δημήτρης Κανελλόπουλος, Περσεφόνη Μήλιου, Κώστας Βαρυμποπιώτης

3. Από την ταινία «Η Βοή του Κόσμου»: Χρήστος Γούσιος, Κώστας Βαρυμποπιώτης

4. Από την ταινία «Σμύρνη μου Αγαπημένη»: Νίκος Μπουγιούκος, ‘Αρης Λουζιώτης, Κώστας Βαρυμποπιώτης

5. Από την ταινία «Monday»: Λέανδρος Ντούνης, Roland Heap

Βραβείο Ενδυματολογίας

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Αγία Έμυ»: Εύα Γουλάκου

2. Από την ταινία «Ο ‘Ανθρωπος με τις Απαντήσεις»: ‘Αλκηστη Μάμαλη

3. Από την ταινία «Καλάβρυτα 1943»: Σοφία Κοτσίκου, Κατερίνα Χαλιώτη, Τάσος Δήμας (Boudoir)

4. Από την ταινία «Σμύρνη μου Αγαπημένη»: Φωτεινή Δήμου

5. Από την ταινία «Monday»: Μάρλι Αλειφέρη

Βραβείο Σκηνογραφίας

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Αγέλη Προβάτων»: Μάχη Αρβανίτη

2. Από την ταινία «Αγία Έμυ»: Καλλιόπη Ανδρεάδη

3. Από την ταινία «Καλάβρυτα 1943»: Ράνια Γερογιάννη

4. Από την ταινία «Σμύρνη μου Αγαπημένη»: Ηλίας Λεδάκης, Γιάννης Παπαδόπουλος, Μιχάλης Σαμιώτης

5. Από την ταινία «Monday»: Αλίκη Κούβακα

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Αγία Έμυ»: Oiseaux Tempête (Frédéric D. Oberland, Stéphane Pigneul, Mondkopf, Christine Ott)

2. Από την ταινία «Η Βοή του Κόσμου»: Χρήστος Γούσιος, Μιχάλης Σιόνας, Θοδωρής Παπαδημητρίου (Prefabricated Quartet)

3. Από την ταινία «Μαγνητικά Πεδία»: Λευτέρης Βολάνης

4. Από την ταινία «Σμύρνη μου Αγαπημένη»: Ανδρέας Κατσιγιάννης

5. Από την ταινία «Monday»: Αλέξης Γράψας

Βραβείο Μοντάζ:

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Αγέλη Προβάτων»: Μυρτώ Καρρά

2. Από την ταινία «Η Βοή του Κόσμου»: Χρήστος Γιαννακόπουλος

3. Από την ταινία «Σελήνη, 66 Ερωτήσεις»: Σμαρώ Παπαευαγγέλου

4. Από την ταινία «Σμύρνη μου Αγαπημένη»: Λάμπης Χαραλαμπίδης, Λυδία Αντόνοβα

5. Από την ταινία «Monday»: Ναπολέων Στρατογιαννάκης

Βραβείο Φωτογραφίας

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Αγέλη Προβάτων»: Στέλιος Πίσσας

2. Από την ταινία «Αγία Έμυ»: Ki Jin Kim

3. Από την ταινία «Μαγνητικά Πεδία»: Γιώργος Κουτσαλιάρης

4. Από την ταινία «Σμύρνη μου Αγαπημένη»: Σίμος Σαρκετζής

5. Από την ταινία «Monday»: Χρήστος Καραμάνης

Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου

Υποψήφιες:

1. Από την ταινία «Αγία Έμυ»: Hasmine Killip

2. Από την ταινία «Αγία Έμυ»: Ειρήνη Ιγγλέση

3. Από την ταινία «Ο ‘Ανθρωπος με τις Απαντήσεις»: Στέλα Φυρογένη

4. Από την ταινία «Σμύρνη μου Αγαπημένη»: Ταμίλλα Κουλίεβα

5. Από την ταινία «18»: Μαρία Σκουλά

Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Αγέλη Προβάτων»: ‘Αρης Σερβετάλης

2. Από την ταινία «Αγία Έμυ»: Μιχάλης Συριόπουλος

3. Από την ταινία «Σμύρνη μου Αγαπημένη»: Γιάννης Βογιατζής

4. Από την ταινία «.dog»: Ανδρέας Κωνσταντίνου

5. Από την ταινία «Monday»: Γιώργος Πυρπασόπουλος

Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου

Υποψήφιες:

1. Από την ταινία «Αγία Έμυ»: Abigael Loma

2. Από την ταινία «Μαγνητικά Πεδία»: Έλενα Τοπαλίδου

3. Από την ταινία «Σελήνη, 66 Ερωτήσεις»: Σοφία Κόκκαλη

4. Από την ταινία «Monday»: Denise Gough

5. Από την ταινία «Patchwork»: Αγγελική Παπούλια

Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Αγέλη Προβάτων»: Δημήτρης Λάλος

2. Από την ταινία «Ο ‘Ανθρωπος του Θεού»: ‘Αρης Σερβετάλης

3. Από την ταινία «Μαγνητικά Πεδία»: Αντώνης Τσιοτσιόπουλος

4. Από την ταινία «Σελήνη, 66 Ερωτήσεις»: Λάζαρος Γεωργακόπουλος

5. Από την ταινία «Monday»: Sebastian Stan

Βραβείο Σεναρίου

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Αγέλη Προβάτων»: Δημήτρης Κανελλόπουλος

2. Από την ταινία «Αγία Έμυ»: Αρασέλη Λαιμού, Giulia Caruso

3. Από την ταινία «Ο ‘Ανθρωπος με τις Απαντήσεις»: Στέλιος Καμμίτσης

4. Από την ταινία «Μαγνητικά Πεδία»: Γιώργος Γούσης, Αντώνης Τσιοτσιόπουλος, Έλενα Τοπαλίδου

5. Από την ταινία «Monday»: Αργύρης Παπαδημητρόπουλος, Rob Hayes

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Αγέλη Προβάτων»: Δημήτρης Κανελλόπουλος

2. Από την ταινία «Αγία Έμυ»: Αρασέλη Λαιμού

3. Από την ταινία «Μαγνητικά Πεδία»: Γιώργος Γούσης

4. Από την ταινία «Σελήνη, 66 Ερωτήσεις»: Ζακλίν Λέντζου

5. Από την ταινία «.dog»: Γιάννα Αμερικάνου

Βραβείο Σκηνοθεσίας

Υποψήφιοι (6 λόγω ισοψηφίας):

1. Από την ταινία «Αγέλη Προβάτων»: Δημήτρης Κανελλόπουλος

2. Από την ταινία «Αγία Έμυ»: Αρασέλη Λαιμού

3. Από την ταινία «Σελήνη, 66 Ερωτήσεις»: Ζακλίν Λέντζου

4. Από την ταινία «Σμύρνη μου Αγαπημένη»: Γρηγόρης Καραντινάκης

5. Από την ταινία «18»: Βασίλης Δούβλης

6. Από την ταινία «Monday»: Αργύρης Παπαδημητρόπουλος

Βραβείο Μικρού Μήκους Σπουδαστικής Ταινίας

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «’Αντε ντε»: Αριάδνη Αγγελική Θυφρονίτου Λήτου

2. Από την ταινία «Αστόρια»: Γαβριήλ Αθανασίου

3. Από την ταινία «Δεν έμεινε καμία από τις αδελφές Τατά»: Μιχαήλ Λαουλάκος

4. Από την ταινία «Όλο το Χρόνο του Κόσμου»: Δανάη Επιθυμιάδη

5. Από την ταινία «Bone Selector»: Μάρκο Κρίμπαλης

Βραβείο Μικρού Μήκους Ταινίας Animation

Υποψήφιοι (4 λόγω ισοψηφίας):

1. Από την ταινία «192 Ναυσικάα»: ‘Αγγελος Σπάρταλης

2. Από την ταινία «Από το μπαλκόνι»: ‘Αρης Καπλανίδης, Ιωάννα Σουλτάνη

3. Από την ταινία «Απολεσθέντα»: Βίβιαν Παπαγεωργίου, Ιωάννα Μπολομύτη

4. Από την ταινία «Echo»: Σέργιος Κοτσόβουλος, Σταύρος Σαββαΐδης, Δημήτρης Σαββαΐδης

Βραβείο Μικρού Μήκους Ντοκιμαντέρ

Υποψήφιοι (4 λόγω ισοψηφίας):

1. Από την ταινία «Ζαμπέτα»: Ελισάβετ & Σοφία Σφυρή

2. Από την ταινία «Girlhood»: Βάνια Τέρνερ, Μαρία Σιδηροπούλου, Έλενα Χωρέμη

3. Από την ταινία «Latin Noir»: Ανδρέας Αποστολίδης, Ρέα Αποστολίδη, Γιούρι Αβέρωφ

4. Από την ταινία «Trash»: Ελευθερία Κατσιάνου

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

Υποψήφιοι (6 λόγω ισοψηφίας):

1. Από την ταινία «Όλα τα Πλάσματα της Νύχτας»: Μέμη Κούπα, Φένια Κοσοβίτσα

2. Από την ταινία «Το Βανκούβερ»: ‘Αρτεμις Αναστασιάδου, Βαγγέλης Φάμπας

3. Από την ταινία «A Summer Place»: Αλεξάνδρα Ματθαίου

4. Από την ταινία «Brutalia, Εργάσιμες Μέρες»: Μανώλης Μαυρής, ‘Αναμπελ Αρώνη, Γιώργος Τσοκόπουλος, Μαντώ Στάθη, Μυρτώ Στάθη

5. Από την ταινία «Motorway 65»: Εύη Καλογεροπούλου

6. Από την ταινία «Soul Food»: Νίκος Τσεμπερόπουλος, Ελένη Κοσσυφίδου

Βραβείο Ταινίας Ελληνικής Μειοψηφικής Συμπαραγωγής

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «.dog»: Κώστας Λαμπρόπουλος, Γεώργιος Κυριάκος, Έφη Σκρόμπολα, Βασίλης Τζανίδης

2. Από την ταινία «Feathers»: Γιώργος Καρναβάς, Κωνσταντίνος Κοντοβράκης

3. Από την ταινία «Quicksand»: Μαρία Δρανδάκη

Βραβείο Ντοκιμαντέρ

Υποψήφιοι (7 λόγω ισοψηφίας):

1. Από την ταινία «’Ανεμος Ελευθερίας»: Στέλιος Χαραλαμπόπουλος, Γιώργος Κυριάκος, Κώστας Λαμπρόπουλος, Γιάννης Ζαργάνης

2. Από την ταινία «Γαβριέλα – Η Γερμανίδα με το ποδήλατο»: Ελένη Κοσσυφίδου, Δομίνικος Ιγνατιάδης

3. Από την ταινία «Ενθύμιον»: ‘Αγγελος Βενέτης, Νίκος Ζιώγας, Μίμης Χρυσομάλλης

4. Από την ταινία «Μέρες και Νύχτες της Δήμητρας Κ.»: Αμάντα Λιβανού, Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Εύα Στεφανή

5. Από την ταινία «Οφειλή»: Σταύρος Ψυλλάκης, Βαγγέλης Φάμπας

6. Από την ταινία «Χτίστες, νοικοκυρές και η οικοδόμηση της σύγχρονης Αθήνας»: Αφροδίτη Παναγιωτάκου, Τάσος Λάγγης, Γιάννης Γαϊτανίδης

7. Από την ταινία «Invisible»: Μαριάννα Κακαουνάκη

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

Υποψήφιοι:

1. Από την ταινία «Αγέλη Προβάτων»: Ελίνα Ψύκου, Κωνσταντίνα Σταυριανού

2. Από την ταινία «Αγία Έμυ»: Κωνσταντίνος Βασίλαρος, Mathieu Bompoint, Giulia Caruso, Ki Jin Kim, Mattia Bogianchino

3. Από την ταινία «Μαγνητικά Πεδία»: Γιώργος Γούσης, Γιώργος Καρναβάς, Κωνσταντίνος Κοντοβράκης

4. Από την ταινία «Σμύρνη μου Αγαπημένη»: Διονύσης Σαμιώτης

5. Από την ταινία «Monday»: Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Αργύρης Παπαδημητρόπουλος, Φένια Κοσοβίτσα, Deanna Barillari, Brian Kavanaugh Jones, Damian Jones, Fred Berger

Πηγή: ΑΠΕ – ΜΠΕ.

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.