ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Ο Παγκύπριος την Κυριακή, 1 Νοεμβρίου 2020, επιβλήθηκε με το εντυπωσιακό 6-2 της Westchester FC και έδειξε ποιος θα είναι το αφεντικό στο φετινό πρωτάθλημα του EPSL!

Με έναν Παγκύπριο να χορεύει μέσα στην βροχή και με μια εκπληκτική εμφάνιση οι παίκτες της ομογενειακής ομάδας διέλυσαν τους αντίπαλους που τα τελευταία χρόνια θεωρείται μια από τις πιο δυνατές ομάδες του League.

Οι παίκτες του Παγκυπρίου μπήκαν φουριόζοι από το πρώτο κιόλας λεπτό και προειδοποιήσαν τους αντιπάλους τους, τι θα επακολουθήσει… αφού κεφαλιά του Thristino απέκρουσε ενστικτωδώς σε κόρνερ ο αντίπαλος τερματοφύλακας!

Στιγμιότυπο από τον νικηφόρο αγώνα του Παγκυπρίου Συνδέσμου με την Clifton Elite FC. Φωτογραφία:Αρχείου / Ντίνος Αυλωνίτης.

Στο 12’ σέντρα του Nealis από αριστερά ο Ανδρέου με πλασέ άνοιξε το σκορ!

Στο 25’ η ομογενειακή ομάδα διπλασίασε τα γκολ όταν ο Mulligan έβγαλε τον Nealis απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα και με εύστοχο πλασέ έγραψε το 2-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου!

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η υπέροχη των γηπεδούχων εδραιώθηκε στα πρώτα λεπτά και συγκεκριμένα στο 48’ και στο 53’ όταν αρχικά ο Thristino έκανε το 3-0 με ωραία ατομική ενέργεια και μετά όταν ο ίδιος παίκτης έγινε δημιουργός και εκτελεστής ο Shavon  ο ποιος με ωραίο πλασέ ανέβασε το σκορ στο 4-0.

Όπως ήταν φυσικό με το σκορ στο 4-0 υπήρχε μια χαλάρωση από τους ομογενείς παίκτες κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι αντίπαλοι και κατάφεραν με δυο συνεχόμενα γκολ στο 61’ και 68’ να μειώσουν σε 4-2 και να δώσουν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Σε πρώτο πλάνο ο προπονητής του Παγκυπρίου Στρατής Μαστροκυριάκος. Φωτογραφία: Αρχείου / Ντίνου Αυλωνίτη.

Όμως οι παίκτες της ομογενειακής ομάδας απάντησαν με τον καλύτερο τρόπο και δεν έδωσαν κανένα περιθώριο στον αντίπαλο να ξαναμπεί στο παιχνίδι αφού ο Nealis μετά από μπαλιά στον κενό χώρο του Betoya, με ωραίο πλασέ έκανε το 5-2 στο 73’ για να έρθει ο Mulligan στο 78’ με σουτ έξω από την περιοχή να γράψει το τελικό 6-2 και να δώσει μια σπουδαία νίκη ενόψει του μεγάλου παιχνιδιού που ακολουθεί εκτός έδρας με την ομάδα της Lansdowne FC το ερχόμενο Σάββατο!

Ο αρχιτέκτονας των επιτυχιών, προπονητής του Παγκυπρίου Στρατής Μαστροκυριάκος μετά το τέλος του αγώνα έκανε δηλώσεις στα ομογενειακά ΜΜΕ:

«Ήταν η καλύτερη εμφάνιση μας μέχρι τώρα αν και στο δεύτερο ημίχρονο μετά το 4-0 δείξαμε μια χαλαρότητα κάτι όμως που διορθώσαμε γρήγορα και πήραμε μια καθαρή νίκη απέναντι σε ένα δύσκολο αντίπαλο. Η ομάδα βελτιώνετε βρίσκει ρυθμό και θέλουμε να συνεχίσουμε έτσι. Σήμερα είμαστε πραγματικός Παγκύπριος έτσι όπως θέλουν να τον βλέπουν όλοι, διοίκηση, φίλαθλοι αλλά και εμείς οι ίδιοι. Συγχαρητήρια σε όλους,  εμείς συνεχίζουμε με το κεφάλι χαμηλά για να πετύχουμε τους στόχους μας.»

Παγκύπριος (Μαστροκυριάκος) Guerrero, Ανδρέου (70’ Dennis) Χρόνης (20’ Cantrell), Ονισηφόρου, Carnwath, Camara, Betoya, Mulligan, Thristino, Shavon (70’ Μαγουλάς), Nealis.

Μεταξύ άλλων διακρίνονται οι Φίλιπ Κρίστοφερ, Νίκος Παφίτης και Μαρτίνος Κυπριανού. Φωτογραφία: Αρχείου / Ντίνου Αυλωνίτη.