ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Η ομάδα του Παγκυπρίου με 3 – 1 στα πέναλτι (1 – 1 κανονικός αγώνας) επικράτησε της Cedar Stars Academy και αναδείχτηκε πρωταθλητής Cosmopolitan League 2018 -2019.

Ο Παγκύπριος είχε τη πρωτοβουλία των κινήσεων από το ξεκίνημα της αναμέτρησης χωρίς την απαιτούμενη αποτελεσματικότητα να μετατρέψει την πρωτοβουλία σε γκολ.

Όταν δε βάζεις γκολ, η μπάλα τιμωρεί και έτσι, στο 18’ πρώτου ημιχρόνου η Cedar Stars Academy άνοιξε το σκορ μετά από σύγχυση στη περιοχή του Παγκυπρίου και παρά την εκτίναξη του τερματοφύλακα της ομογενειακής ομάδας η μπάλα κατέληξε στα δίκτια γράφοντας  το 0 – 1.

Ο πρόεδρος του Παγκυπρίου, Φίλιπ Κρίστοφερ πριν την έναρξη του αγώνα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο χαιρέτησε έναν – έναν τους παίκτες τους ευχήθηκε καλή επιτυχία και τους ζήτησε να τα δώσουν όλα για τη νίκη. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης

Δέκα λεπτά αργότερα η ομογενειακή ομάδα ξαναβρέθηκε σε δύσκολη θέση όταν από δεξιά σέντρα και πλασέ στην κίνηση στη μικρή περιοχή έσωσε την εστία με απόκρουση ο τερματοφύλακας μας Guerrero. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με την ομογενειακή ομάδα να χάνει με 0 – 1.

Οι ρυθμοί ανέβηκαν στο β’ μέρος και στο 10’ λεπτό του β’ ημιχρόνου ο Παγκύπριος ισοφάρισε. Ήταν η λυτρωτική στιγμή που μετά από κόρνερ του Nealis από τα αριστερά ο Tchoukriel με προβολή στη μικρή περιοχή ισοφάρισε σε 1-1.

Ακολούθησαν δυνατές φάσεις και από τις δύο πλευρές ως που στο 26’ λεπτό της αναμέτρησης γκολ των Cedar ακυρώθηκε σαν οφσάιντ.

Ο προπονητής της Cedar Stars Academy (μαύρη μπλούζα), μετά το τέλος του αγώνα προσήλθε και συνεχάρει όλους παράγοντες και παικτες του του Παγκυπρίου. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Στο 35’ και 39’ ο Shavon δεν μπόρεσε να σκοράρει. Στο 42’ ο Himeno με μακρινό σουτ προσπάθησε να ξεγελάσει τον εκτός θέσεως τερματοφύλακα και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.  Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του β’ ημιχρόνου και χρειάστηκε η άχαρη διαδικασία των πέναλτι για να αναδειχτεί ο πρωταθλητής με MVP τον τερματοφύλακα του Παγκυπρίου Guerrero να αποκρούει 3 (τρία!!!) πέναλτι.

Διαδικασία πέναλτι:
Cedar απέκρουσε ο Guerrero
Πανγκύπριος (Χρόνης) 0-1
Cedar 1–1
Πανγκύπριος (Matteo) 1-2
Πανγκύπριος (Nealis) 1-3

Ο πρόεδρος της Cedar Stars Academy αγκαλιάζει και συχαίρει τον προπονητή του Παγκυπρίου Στρατή Μαστροκυριάκο. Φωτογραφία Ντίνος Αυλωνίτης.

Ο καταξιωμένος προπονητής του Παγκυπρίου Στρατής Μαστροκυριάκος μετά τον αγώνα σε δηλώσεις του ανάφερε: «Εμείς έπρεπε κάθε φορά να αποδεικνύουμε ότι ήμασταν οι καλύτεροι. Αυτό έγινε και σήμερα. Αν και βρεθήκαμε πίσω στο σκορ είχαμε την δύναμη και την ποιότητα σαν ομάδα να ισοφαρίσουμε.

Θα μπορούσαμε και να κερδίσουμε  τον αγώνα πριν φτάσουμε στα πέναλτι. Όμως έστω και έτσι κατακτήσαμε δίκαια το πρωτάθλημα. Ήταν μια φανταστική χρόνια. Συγχαρητήρια  σε όλους που ήταν μαζί μας όλη την χρονιά ( διοίκηση, χορηγούς, κόσμο…) όμως τα περισσότερα αξίζουν στους παίκτες μας που μας έφτασαν μέχρι εδώ.

Την Τετάρτη υπάρχει ο τελικός  του State Cup όπου το θέλουμε και αυτό παρά πολύ για να κλείσουμε την χρόνια όπως μας αξίζει.»

Η ομάδα του Παγκυπρίου απαρτίζεται από τους (Μαστροκυριάκος, προπονητής) Guerrero, Borrajo, Waechter, Tchoukriel, Κονομής (45’ Matteo), Ιωσηφίδης (70’ Shavon), Himeno(85’ Alava) Camara, Osterman (75’ Μαγουλάς) Nealis, Χρόνης.

Στιγμιότυπο από τους πανηγυρισμούς. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης
Η ομάδα του Παγκυπρίου. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης
Οι πρωταθλητές σε μια αναμνηστική φωτογραφία με τους προπονητές και τα στελέχη του Παγκυπρίου. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης
Οι ποδοσφαιριστές του Παγκυπρίου ενώ πανηγυρίζουν. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης
Η ομάδα ενώ ετοιμάζεται για τον αγώνα. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης
Η ομάδα του Παγκυπρίου ενώ ετοιμάζεται για τη μάχη. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης
Οι ομογενείς ενώ παρακολουθούν τον τελικό αγώνα και τη νίκη της Ομάδας του Παγκυπρίου. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.