ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Οργασμός ποδοσφαιρικής δραστηριότητας την περασμένη Κυριακή στα γήπεδα της ομογένειας. Τρεις ομογενειακές ομάδες διεκδίκησαν ισάριθμα κύπελα στους τελικούς που διεξήχθησαν στο Randall’s Island.

Στις 10 το πρωί η ομάδα παλαίμαχων της ΔΟΞΑΣ κέρδισε για δεύτερη συνεχή χρονιά το τρόπαιο επικρατώντας με 2 – 0 του Cosmos FC. Η ομάδα του Παγκυπρίου, όπως αναφέρουμε στο σχετικό ρεπορτάζ κέρδισε το 8ο Πρωτάθλημα.

Τις 4:00 το απόγευμα της Κυριακής, η πρώτη ομάδα ΔΟΞΑ ΝΥ γνώρισε την ήττα στο τελικό κυπέλου John Kilby Cup από την ομάδα Zum Schneider και έχασε το τρόπαιο κυριολεκτικά μέσα από τα χέρια της.

Στιγμιότυπο από τον αγώνα της ΔΟΞΑΣ ΝΥ με την ομάδα Zum Schneider. Φωτογραφία Ντίνος Αυλωνίτης.

Η ομογενειακή ομάδα δέχτηκε πρώτη γκολ όταν στα μέσα το πρώτου ημιχρόνου υπέπεσε σε φάουλ μέσα στη μικρή περιοχή και ο διαιτητής υπέδειξε το σημείο του πέναλτι που μετετράπη εύκολα σε γκολ.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με 1 – 0 εναντίων μας. Η ΔΟΞΑ ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Στη συνέχεια ακολουθήσε σκληρό και γρήγορο παιχνίδι με την ομογενειακή ομάδα να διατηρεί ελαφρά υπεροχή.

Μετά από σκληρό και επικίνδυνο μαρκάρισμα παίκτη της Schneider, ο διαιτητής έδειξε κόκκινη κάρτα και ανάγκασε τους αντιπάλους να συνεχίσουν τον αγώνα με 10 παίκτες.

Η αριθμητική υπεροχή έδωσε μεγαλύτερη ευχέρεια κινήσεων στη ΔΟΞΑ όταν στο 40’ λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, σε ανύποπτη φάση και χωρίς πίεση ο τερματοφύλακας της ομογενειακής ομάδας έδιωξε χαλαρά την μπάλα με τα πόδια και κατέληξε στο κεφάλι επιθετικού της Schneider λίγα μέτρα μέσα στη μικρή περιοχή και με ευκολία έστειλε τη μπάλα στα δίκτια γράφοντας το 2 – 1 υπέρ της Schneider.

Ο λίγος χρόνος που απέμεινε μέχρι τη λήξη του αγώνα δεν ήταν αρκετός για να συνέλθει η ομάδα μας από το σοκ και έτσι αΔΟΞΑ χάθηκε ένα τρόπαιο.