ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Θρίαμβος εκτός έδρας της Δόξας ΝΥ. Κέρδισε τη ΝΥ Athletic Club  με 3 – 1. Σε συνθήκες πολικού ψύχους η ομογενειακή ομάδα μπήκε ζεστά στον αγώνα και είχε την απόλυτη υπεροχή καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Το σκορ άνοιξε στο 30ό λεπτό όταν ατομική προσπάθεια το ταλαντούχου αμυντικού Απόστολου Πολιανίδη ανετράπη στη μικρή περιοχή της Athletic και ο διαιτητής παραχώρησε πέναλτι που μετέτρεψε σε γκόλ ο Breuer Andras.

Στο 3 λεπτό της επανάληψης γράφτηκε το 2 – 0 με αυτογκόλ της ΝΥ Athletic Club. Ο αγώνας συνεχίστηκε με απόλυτη υπεροχή της Ελληνικής ομάδας μέχρι το 20ο λεπτό που συμειώθηκε το τρίτο γκολ της ΔΟΞΑΣ με ωραίο συνδυασμό και κατευθείαν σουτ από τα δεξιά, έξω από τη μεγάλη περιοχή της ΝΥ Athletic Club.

Το γκολ της τιμής για τους γηπεδούχους ήλθε στο 35ο λεπτό με ατομική προσπάθεια του ομογενή Στέφανου Χοντράκη και πάσα βάλε στον επιθετικό της Athletic Club.

Στιγμιότυπο από τον αγώνα της Δοξα ΝΥ με την ΝΥ Athletic Club. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Να σημειώσουμε εδώ ότι οι δύο καλύτεροι διακριθέντες από την ΝΥ Athletic Club ήταν δύο ομογενείς εξαιρετικοί παίκτες που θα πρέπει σε κάποια φάση να βρουν θέση στις ομάδες μας, ο τερματοφύλακας Βασίλης Δημόπουλος και ο μεσοεπιθετικός Στέφανος Χοντράκης

Η σημερινή νικηφόρος εμφάνιση της ΔΟΞΑΣ ΝΥ ήταν μία από τις καλύτερες της φετινής χρονιάς και όπως φαίνεται, δικαιολογημένα βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Ο προπονητής της ΔΟΞΑΣ ΝΥ Πολύκαρπος Γράφας δήλωσε στο τέλος του αγώνα: «Συνεχίζουμε το πρωτάθλημα  κάτω από δύσκολες συνθήκες λόγω κορωνοιού. Προσπαθούμε να έχουμε την ομάδα προφυλαγμένη σε καλές συνθήκες από υγειονομική άποψη, παρακολουθούμε τις υγειονομικές υποδείξεις και λαβαίνουμε όλα τα προβλεπόμενα μέτρα. Από αγωνιστικής άποψης είμαστε ικανοποιημένοι αλλά δεν πετάμε τους ουρανούς επειδή βρισκόμαστε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Αυτό μας γεμίζει ευθύνες για να συνεχίσουμε και να γίνουμε ακόμη καλύτεροι».

Η βαθμολογία του πρωταθλήματος με την Δόξα στην κορυφή.
Ο ομογενής τερματοφύλακας της ΝΥ Athletic Club Βασίλης Δημόπουλος. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Ο ομογενής τερματοφύλακας της ΝΥ Athletic club Βασίλης Δημόπουλος. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
O Απόστολος Πολιανίδης και ο Πολύκαρπος Γράφας. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.