Ο Πρωτοπρεσβύτερος π. Ευάγγελος Παπανικολάου θεολόγος, ιατρός και κληρικός της Ιεράς Μητροπόλεως Καμερούν
( Πατριαρχείο Αλεξανδρείας), ανήμερα της Πρωτοχρονιάς ( 2022 ) τέλεσε την Θεία Λειτουργία στην Γυναικεία Ιερά Μονή Αγίων Νηπίων Οινόης – Αττικής.
Ο π. Ευάγγελος πριν τον Αγιασμό, διάβασε ” Αρχαία οπισθάμβωνη ευχή ” του 11ου αιώνα, (δύο εκδόσεις βιβλίων περιέχουν αυτές τις 114 ευχές ) ευχαριστία προς τον Κύριο ημών Ιησού Χριστό, που δώρισε στην Οικουμένη τον σημερινό εορτάζοντα Μέγα Βασίλειο.
Μετά την απόλυση της Θείας Λειτουργίας ο π. Ευάγγελος μαζί με το κομμάτι της Βασιλόπιτας, έδωσε και τον “ανάλογο μποναμά” (χρηματικό ποσό) σε όλο το εκκλησίασμα.
Ο π. Ευάγγελος Παπανικολάου, έκανε το Αγροτικό του (απόφοιτος Ιατρικής Σχολής Αθηνών – Ε.Κ.Π.Α.), στα Καλάβρυτα – Κορινθίας και στο ομώνυμο Μοναστήρι ο τότε ηγούμενος είχε αυτό το τυπικό.
Τα μικρά παιδιά χάρηκαν πολύ με αυτήν την ευλογία, από τα χέρια, του π. Ευαγγέλου!
![](https://anamniseis.wpenginepowered.com/wp-content/uploads/2022/01/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-P1019528-1024x768.jpeg)
![](https://anamniseis.wpenginepowered.com/wp-content/uploads/2022/01/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-P1019465-1024x768.jpeg)
![](https://anamniseis.wpenginepowered.com/wp-content/uploads/2022/01/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-P8093186-1024x768.jpeg)