ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ Μπορεί ο ιστορικός Greek American να ξεκίνησε τη φετινή ποδοσφαιρική σεζόν με κάποια δυσκολία αλλά όπως φαίνεται, αρχίζει και βρίσκει τον παλιό καλό του εαυτό. Πρόσθεσε μια ακόμη πολύτιμη νίκη την περασμένη Κυριακή, 8 Νοεμβρίου 2020 στην έδρα του, στο Metropolitan Oval στο Maspeth. Κέρδισε με 2 – 1 τη Philadelphia Lone Star FC.

Από την αρχή του παιχνιδιού η Ελληνική ομάδα είχε τη πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο, αλλά άργησε να ανοίξει το σκορ. Στο 25’ μετά από αστραπιαία επίθεση από τα δεξιά και σέντρα ακρίβειας μέσα στη μικρή περιοχή πάρε-βάλε με κεφαλιά γράφτηκε το 1 – 0.

Ακριβώς δέκα λεπτά αργότερα, στο 35’ ο Greek American πέτυχε το δεύτερο τέρμα. Ο αγώνας συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο έως το 28’, όπου λόγο στιγμιαίας αδράνειας της αμυντικής διάταξης του Greek American η Φιλαδέλφεια εκμεταλλεύτηκε δεόντως την ευκαιρία και πέτυχε το γκολ της τιμής για να λήξει ο αγώνας με 2 – 1 υπερ της Ελληνικής ομάδας.

Στιγμιότυπο από τον αγώνα του Greek American με την Philadelphia Lone Star FC. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.