Πολύτιμη η εκτός έδρας νίκη του Greek American με Manhattan Celtic

0
Στιγμιότυπο από τον νικηφόρο αγώνα του Greek American με την Manhattan Celtic. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Πολύτιμή νίκη 2 – 1 και τρις βαθμούς εξασφάλισε η ιστορική ομογενειακή ομάδα Greek American στον εκτός έδρας αγώνα με τους Manhattan Celtic την περασμένη Κυριακή 21 Απριλίου, 2024.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος με φάσεις να εναλλάσσονται κάτω από τα αντίπαλα δοκάρια αλλά με την ομάδα του Greek American να επωφελείται από το τελικό σκορ.

Η ομογενειακή ομάδα άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης. Λίγο αργότερα, πέναλτι μετά από ανατροπή στη μικρή περιοχή που κέρδισαν και εκτέλεσαν με επιτυχία οι Manhattan Celtics αλλά για αδιευκρίνιστους λόγους το γκολ ακυρώθηκε από τον διαιτητή.

Το δεύτερο τέρμα του Greek American ήλθε στο 2ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 25ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου επιθετικός των Celtics ανετράπη εντός της μεγάλης περιοχής του Greek American με συνέπια ο αμυντικός της Ελληνικής ομάδας να δεχτεί κόκκινη κάρτα και αποβολή. Η συνέχεια του αγώνα με 10 παίκτες άνοιξε ρωγμές, αποδυνάμωσε την αμυντική πτέρυγα του Greek American και στην εκπνοή της αναμέτρησης δέχτηκε γκολ για να λήξει το παιχνίδι με 2 – 1 υπέρ της ομογενειακής ομάδας που παραμένει σταθερά στην τρίτη θέση και έχει βάσιμες ελπίδες να παίξει στα play off του Μαΐου.