Ομογενειακό ντέρμπι στη Νέα Υόρκη: Δόξα – Παγκύπριος 0 – 2

0
Στιγμιότυπα από το ομογενειακό Ντέρμπι Δόξας - Παγκυπρίου. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Δεύτερη συνεχόμενη νίκη σημείωσε ο Παγκύπριος εκτός έδρας στο Ελληνικό ντέρμπι με την Δόξα με σκορ 0-2. Ο πρωταθλητής Παγκύπριος απέδειξε ακόμα μια φορά ότι είναι μακράν η κορυφαία ομάδα της ομογένειας. Κι αυτό γιατί σε ένα παιχνίδι ντέρμπι εκτός έδρας και με απουσίες λόγω τραυματισμών αρκετών παικτών, απέναντι σε μια παθιασμένη Δόξα ξεπέρασε όλα τα εμπόδια και με καθαρό σκορ 0-2 βάζοντας από τώρα τις βάσεις για μια ακόμα εντυπωσιακή χρόνια!

Στο πρώτο ημίχρονο η γηπεδούχος Δόξα μπήκε δυνατά προσπάθησε και θα μπορούσε να προηγηθεί στο 30’ όταν η κεφάλια του φορ της πέρασε μόλις σουτ, αλλά και στο 38’ όταν σε μακρινό σουτ η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Guerrero.

Στο δεύτερο ημίχρονο από τα αποδυτήρια μόλις στο πρώτο λεπτό της επανάληψης ο Παγκύπριος μπήκε δυναμικά προηγήθηκε 0-1 με τον Shavon με πλασέ στην κίνηση μετά από πάσα του Ιωσηφίδη.

Στη συνέχεια ο αγώνας ήταν μοιρασμένος με τη Δόξα να ανοίγεται στη προσπάθεια να ισοφαρίσει. Το σχέδιο του έμπειρου τεχνικού της ΔΟΞΑΣ δεν απέδωσε με αποτέλεσμα στο 42’ λεπτό να δεχτεί και το δεύτερο γκολ με εκτελεστή τον Shavon με πλασέ από πάρε βάλε πάσα του Χρόνη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 32’ του δευτέρου ημιχρόνου η Δόξα πέτυχε τέρμα αλλά ο διαιτητής δεν το κατοχύρωσε σα φάουλ στο τερματοφύλακα. Η ΔΟΞΑ θεωρεί πέρα για πέρα λανθασμένη την απόφαση του διαιτητή και διαμαρτυρήθηκε έντονα.

Όπως δήλωσε ο προπονητής του Παγκυπρίου Στρατής Μαστροκυριάκος, «Ήταν μια σπουδαία νίκη απέναντι σε ένα αξιόλογο αντίπαλο που προσπάθησε και του αξίζουν συγχαρητήρια. Εμείς παρά τις σοβαρές απουσίες, που είχαμε, αν και στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν τόσο συγκεντρωμένοι, στο δεύτερο είχαμε την υπέροχη κάνανε τις ευκαιρίες και θα μπορούσαμε να είχαμε «τελειώσει»  πιο γρήγορα το παιχνίδι! Είμαστε ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα αλλά όχι από την εμφάνιση! Κοιτάμε μπροστά έχοντας την Τρίτη ένα δύσκολο παιχνίδι εκτός έδρας με την ομάδα της KidSuper Samba AC. Συγχαρητήρια σε όλους για την προσπάθεια!»

Ο Πολύκαρπος Γράφας, ο έμπειρος τεχνικός της ΔΟΞΑΣ δήλωσε στις «Αναμνήσεις» μετά τον αγώνα: «Μπορεί σήμερα να χάσαμε, έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Σήμερα κερδίζεις αύριο χάνεις. Είμαι περήφανος για την ομάδα μου και σέβομαι βαθύτατα τον αντίπαλο. Κάναμε το καλύτερο που μπορούσαμε σήμερα. Χάσαμε. Αν και προσπαθήσαμε η μπάλα δεν ήθελε να μπει. Στο 32ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου ακυρώθηκε καθαρό γκολ. Στο 38ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου είχαμε δοκάρι. Μετά το πρώτο γκολ που δεχτήκαμε στην αρχή του β’ ημιχρόνου, ανοίχτηκε η ομάδα, κλείσαμε τους αντιπάλους στην μικρή τους περιοχή αλλά ανοιχτήκαμε πολύ. Αφήσαμε τα μετόπισθεν ακάλυπτα και έτσι δεχτήκαμε και το δεύτερο γκολ. Όπως λέμε, πάντα στο ποδόσφαιρο έχει και συνέχεια. Την επόμενη φορά…»

Στιγμιότυπα από το ομογενειακό Ντέρμπι Δόξας – Παγκυπρίου. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Ο Φίλιπ Κρίστοφερ πρόεδρος του Παγκυπρίου δήλωσε στις «Αναμνήσεις» μετά τον αγώνα, «Αν και είχαμε ελλείψεις στην ομάδα με πολλούς τραυματισμούς έχουμε καλό ξεκίνημα. Δύο αγώνες, δύο νίκες. Δεν παίζουμε ακόμη το ποδόσφαιρο που μπορούμε. Θα διορθωθεί η ομάδα στην πορεία επάνω. Οι φιλοδοξίες μας είναι μεγάλες, ιδιαίτερα φέτος που συμμετέχουμε σε μεγαλύτερη κατηγορία. Όσον αφορά το ερώτημα σας πως αντιμετωπίζουμε την πανδημία του κορωνοϊού, παίρνουμε όλα τα ενδεικνυόμενα μέτρα και πριν από κάθε αγώνα θερμομετρούνται όλοι οι ποδοσφαιριστές. Μέχρι στιγμής όλοι είναι καλά στην υγεία τους…»

Παγκύπριος (Μαστροκυριάκος)   Guerrero, Borrajo, Χρόνης, Ονισηφόρου, Nealis, Matteo, Μαγουλάς (80’ Ανδρέου), Ιωσηφίδης, Dennis(75’ Carnwath), Shavon, Argeri (68’ Eoghan)

Η ομάδα της Δόξας. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Η ομάδα του Παγκυπρίου πριν την έναρξη του αγώνα. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Ο προπονητής του Παγκυπρίου σε ένα από τα διαλείμματα του αγώνα. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Η ομάδα του Παγκυπρίου. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Οι ηγέτες της Δόξας. Παγκυπρίου. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Οι οπαδοί της Δόξας ενώ παρακολουθούν τον αγώνα. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Οι φίλαθλοι οι οποίοι προσήλθαν να παρακολουθήσουν τον αγώνα. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Ο play maker του Παγκυπρίου Jeff Matteo παίζει ανελλιπώς με την ομάδα για τουλάχιστον 15 χρόνια. Εδώ με τα τρία του παιδιά. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.