Νίκη της ομάδας του Γουαίτστόουν επί της γηπεδούχου

Στιγμιότυπο από τον αγώνα μεταξύ των ομάδων του Μπρονξ και του Γουάιτστόουν. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Με τους αγώνες της Κυριακής 3 Μαρτίου τελείωσε η κανονική διάρκεια περιόδου 2023 -2024 του ομογενειακού Παιδικού Πρωταθλήματος Μπάσκετ. Τo ερχόμενο Σαββατοκύριακο οι ομάδες που προκρίθηκαν θα ριχτούν στη μάχη των playoffs.

Στην τελευταία αγωνιστική πριν τα playoffs, ενδιαφέρον παρουσίασε ο αγώνας εφήβων μεταξύ των ομάδων της κοινότητας του Bronx με την ομάδα του Whitestone. Το τελικό αποτέλεσμα 49 – 53 υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας του Whitestone δείχνει ξεκάθαρα ότι οι δύο ομάδες ήταν ισοδύναμες. Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος με συνεχείς εναλλαγές της μπάλας και τρίποντα.

Η πρώτη περίοδος έληξε με την ομάδα του Whitestone να προηγείται. Στη δεύτερη περίοδο η γηπεδούχος ομάδα του Bronx ανάκαμψε, έφερε τον αγώνα στα ίσια και βγήκε μπροστά στο σκορ. Λίγο πολύ η ίδια αγωνιστική κατάσταση ακολούθησε στην τρίτη περίοδο για να φτάσουμε στο τέλος της τέταρτης περιόδου όπου με αυτοσυγκράτηση και εύστοχες βολές η ομάδα του Whitestone βγήκε κερδισμένη με 53 πόντους υπέρ έναντι 49 της γηπεδούχου ομάδας του Bronx.

Στιγμιότυπο από την έναρξη του αγώνα μεταξύ των ομάδων του Μπρονξ και του Γουάιτστόουν. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Το αποτέλεσμα του αγώνα. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.