Νίκη με 2-1 του NY Greek American έναντι του Παγκυπρίου

Η ομάδα του Greek American. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Η ιστορική ποδοσφαιρική ομάδα Greek American ήταν ο μεγάλος νικητής του ομογενειακού ντέρμπι στα play off κόντρα στον Παγκύπριο. Κέρδισε δίκαια με το τελικό σκορ 2 – 1. Η καθοριστική νίκη του Greek American φέρνει την ιστορική ομογενειακή ομάδα στον τελικό και θα αναμετρηθεί με την ομογενειακή ομάδα ΔΟΞΑ FC. Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον και αισιόδοξο το γεγονός ότι στη φετινή ποδοσφαιρική σεζόν, τρις στις τέσσερις ομάδες στα play off του πρωταθλήματος Metropolitan Conference ήταν Ελληνικές. Η ΔΟΞΑ, το Greek American και ο Παγκύπριος.

Τον αγώνα play off μεταξύ Παγκυπρίου και Greek American παρακολούθησαν πλήθος φιλάθλων οι οποίοι, σε γενικές γραμμές έφυγαν ικανοποιημένοι από την ποιότητα του παιχνιδιού. Από την αρχή της αναμέτρησης φάνηκε ότι και οι δυο ομάδες ήταν ισοδύναμες.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς αποτέλεσμα 0 – 0. Στο πρώτο λεπτό της επανάληψης η ομάδα του Greek American άνοιξε το σκορ. Το ξαφνικό γκολ και δείγματα κοπώσεως εκ μέρους του Παγκυπρίου έδωσαν την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα η ομάδα του Greek American στο 25΄ λεπτό.

Στιγμιότυπο από την τελετή ενάρξεως του ομογενειακού ντέρμπι. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Η ομάδα του Παγκυπρίου προσπάθησε να αντιδράσει και να ανατρέψει τα δεδομένα, πίεσαν πολύ και στο 35΄ πέτυχαν το μοναδικό γκολ αλλά παρά την προσπάθεια δεν απέφυγαν την ήτα και τον αποκλεισμό από τα τελικά.

Αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον ο τελικός που θα διεξαχθεί την Κυριακή 9 Ιουνίου στην έδρα της ΔΟΞΑΣ, Joseph FFosina Field στο New Rosselle, 7:30 το απόγευμα.

Στιγμιότυπο από την αγώνα μεταξύ του Greek American και του Παγκυπρίου. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Richard Nuttal προπονητής του Greek American και Eran (Jimmy) Shalom βοηθός προπονητή. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Ο Πάνος Ονησιφόρου, προπονητής Παγκυπρίου. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Ο Φίλιπ Κρίστοφερ (πρώτος από δεξιά και τα άλλα στελέχη του Παγκυπρίου Συνδέσμου. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Ο πρόεδρος Νίκος Μπάρδης, ο Γιάννης Μάνεσης και τα άλλα στελέχη του Greek American. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.