Μετά τη νίκη 3 -1 – άτυπος πρωταθλητής ο Παγκύπριος

Η ομάδα του Παγκυπρίου. Φωτογραφία: Αρχείο Ντίνου Αυλωνίτη.

ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Με τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή της κανονικής περιόδου και τον αέρα της καλύτερης ομάδας του πρωταθλήματος εξήλθε νικητής ο Παγκύπριος με 3 – 1 στον τελευταίο αγώνα της σεζόν με τη Seft FC.

Αν και στην πρώτη θέση ο Παγκύπριος ισοβαθμεί με άλλες δύο ομάδες τη Lansdowne FC και Zum Schneider FC, εν τούτοις η ομογενειακή ομάδα είναι η άτυπη πρωταθλήτρια λόγω καλύτερης συγκομιδής πόντων στην μεταξύ τους βαθμολογία.

Στην τελευταία αναμέτρηση της περιόδου οι παίκτες του Παγκύπριου μπήκαν δυνατά και αποφασισμένοι στον αγώνα μιας και η νίκη θα τους έφερνε στην κορυφή της βαθμολογίας. Η υπεροχή τους σε όλο το πρώτο ημίχρονο δεν καρποφόρησε παρά τις πολλές χαμένες ευκαιρίες και δεν έφτανε μόνο αυτό, βρέθηκαν και πίσω στο σκορ στο 39’ σε μια στιγμιαία αδράνεια της άμυνας τους.  Στην αρχή της φάσης του γκολ των φιλοξενούμενων οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε καθαρή ανατροπή του Ledula μέσα στην περιοχή και στην συνέχεια δέχτηκαν το γκολ που ήταν και σκορ ημιχρόνου!

Με την έναρξη της επανάληψης στο 47’ ο Παγκύπριος κέρδισε κόρνερ από δεξιά όταν σε σουτ του Μαγουλά απέκρουσε εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας της Seft. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Nealis ο ποιος βρήκε στο δεύτερο δοκάρι τον Ledula, ο οποίος με προβολή έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Ο προπονητής του Παγκυπρίου Στρατής Μαστροκυριάκος. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης

Στο 55’ ξανά κόρνερ από δεξιά εκτελεί ο Nealis αποκρούουν οι αμυντικοί η μπάλα πάλι στον Nealis που  σεντράρει ξανά στο δεύτερο δοκάρι εκεί που ο Ledula από κοντά κάνει το 2-1.

Στο 72’ ο Ledula κερδίζει φάουλ έξω από την περιοχή και δεξιά εκτελεί και πάλι ο Nealis, ο ποιος στέλνει την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 3-1 και ολοκληρώνει την ανατροπή.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομογενειακή ομάδα ήταν καταιγιστική δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους της και θα μπορούσε να πετύχει και αλλά γκολ αν οι επιθετικοί της ήταν λίγο πιο προσεχτικοί στην τελική προσπάθεια.

Ο αρχιτέκτονας των επιτυχιών του Παγκυπρίου Στρατής Μαστροκυριάκος δήλωσε: «Πετύχαμε μια σημαντική νίκη που μας φέρνει στην κορυφή του League. Είναι κάτι που πραγματικά το αξίζουμε. Η διαδρομή μας καθ’ όλη τη διάρκεια αυτού του πρωταθλήματος έχει δείξει ότι πραγματικά αυτή πρέπει και είναι η θέση μας. Σε ένα πρωτάθλημα τελικά ενός γύρου έτσι όπως ολοκληρώθηκε και κάτω από αυτές τις συνθήκες που βιώνουμε όλοι αποδείξαμε ότι δίκαια είμαστε μια από τις καλύτερες ομάδες.

Τώρα το μόνο που μένει είναι στα playoffs να αποδείξουμε ότι είμαστε η πιο καλύτερη κατακτώντας και πάλι το πρωτάθλημα. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια  σε όλους τους ποδοσφαιριστές μας για την προσπάθεια που έχουν κάνει μέχρι τώρα αλλά και στην διοίκηση που είναι πάντα κοντά μας. Εμείς συνεχίζουμε με πίστη σε αυτό που κάνουμε για να κατακτήσουμε όλους τους φετινούς μας στόχους! (Πρωτάθλημα, US Open Cup, National Cup).

Παγκύπριος ( Μαστροκυριάκος) Guerrero, Mulligan, Χρόνης, Tchoukriel, Carnwath, Camara, Μαγουλάς (57’ Ανδρέου), Cantrell (70’ Moya), Ledula, Vito (75’ Gilbey), Nealis