Με ήττα 2 – 1 ξεκίνησε η πρεμιέρα του β΄γύρου για τον Παγκύπριο

Η ομάδα του Παγκυπρίου. Φωτογραφία: Αρχείο Αναμνήσεων.

ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Όλα ξεκίνησαν στραβά  στην Φιλαδέλφεια με την δεύτερη συνεχόμενη ήττα του Παγκύπριου με 2-1 από την Philly Lone Star.
Ήταν ο πρώτος αγώνας του δεύτερου γύρου, αν και ο πρώτος γύρος δεν ολοκληρώθηκε ποτέ και λόγω της πανδημίας και των κρουσμάτων του κορωνοϊού αποφασίστηκε να αποφευχθεί ο συνωστισμός.

Οι ποδοσφαιριστές του Παγκύπριου μετέβησαν στην Φιλαδέλφεια με ιδιωτικά αυτοκίνητα και όχι με λεωφορείο όπως θα αναμενόταν σε φυσιολογικές συνθήκες, όμως κατά τη διάρκεια του ταξιδιού παρουσιάστηκε σε ένα αυτοκίνητο μηχανική βλάβη που είχε σαν αποτέλεσμα να καθυστερήσουν να έρθουν στον αγώνα πέντε από τους παίκτες της αρχικής εντεκάδας! Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να αλλάξουν όλα τα πλάνα γιατί το παιχνίδι δεν μπορούσε να αναβληθεί!
Αν και καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού ο Παγκύπριος ήταν ομολογούμενος καλύτερος μέσα σε δυο λεπτά 76’  και 77’ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0 αρχικά με σουτ και στην συνέχεια με πλασέ που έντονα και δικαιολογημένα διαμαρτυρήθηκαν όλοι της ομογενειακής ομάδας για καθαρό οφσάιτ!
Οι παίκτες του Παγκυπρίου μείωσαν στο 80’ με φάουλ του Vito και πίεσαν για την ισοφάριση αλλά δεν τα κατάφεραν!
Οι παίκτες του Παγκύπριου έχασαν σωρεία κλασικών ευκαιριών και θα μπορούσαν να έχουν καθαρίσει το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο! Όμως όταν δεν βάζεις γκολ η μπάλα τιμωρεί. Όπερ και εγένετο.

Ο προπονητής του Παγκυπρίου Στρατής Μαστροκυριάκος έκανε την ακόλουθη δήλωση μετά το αγώνα. “Είμαστε ικανοποιημένοι από την απόδοση όλων των παικτών που αγωνίστηκαν αλλά έχουμε πικρία για το αποτέλεσμα παρότι που πριν την έναρξη άλλαξαν εντελώς όλα τα πλάνα της ομάδας.  Είναι, θα μπορούσα να πω άδικο αυτό που έγινε. Είχαμε την καθολική υπεροχή για όλη την διάρκεια. Δημιουργήσαμε πάνω από είκοσι πέντε τελικές προσπάθειες πολλές από αυτές κλασικές ευκαιρίες, αλλά δεν καταφέραμε να σκοράρουμε αντίθετα με τους αντιπάλους που στις ελάχιστες ευκαιρίες κατάφεραν να σκοράρουν.

Δεν μιλάω ποτέ για την διαιτησία αλλά δεν μπορεί να παίζουν δεκαοχτάχρονα παιδιά τέτοια παιχνίδια και μάλιστα από την περιοχή της αντίπαλης ομάδας. Είναι κρίμα γιατί αντιμετωπίσαμε μια πολύ εχθρική διαιτησία και ο χαρακτηρισμός αυτός είναι πολύ ήπιος!  Εμείς συνεχίζουμε είμαστε μέσα στους στόχους μας και θα συνεχίσουμε έτσι”

Παγκύπριος (Μαστροκυριάκος) Thristino, Ανδρέου (78’ Μαγούλας), Χρόνης, Ονησιφόρου. Nealis, Cantrell (60’ Camara), Kennedy (35’ Carnwath), Atbashyan (25’ Guerrero), Shavon, Mulligan, Ledula (78’ Vito).