ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Την πρώτη του ήττα γνώρισε ο Παγκύπριος με σκορ 1-3 από την ομάδα της New Amsterdam FC. Tο παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομογενειακή ομάδα αφού προηγήθηκε 1-0 λίγο μετά την έναρξη του αγώνα μόλις στο 2’ με ωραίο σουτ του Thristino αλλά δεν άργησε να έλθει η ολοκληρωτική καθίζηση…

Μόλις στο 7ο λεπτό μετά από απευθείας κόρνερ και με την βοήθεια του αέρα οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν και σαν να μην έφτανε αυτό στο 15΄ και 25’ μετά από τραγικά λάθη της άμυνας κατάφεραν να πάνε στο ημίχρονο με το βαρύ σκορ 1-3 υπέρ της New Amsterdam FC.

Με την επανάληψη, στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες της ομογενειακής ομάδας προσπάθησαν αμυδρά να πιέσουν αλλά δεν κατάφεραν όχι μόνο να πετύχουν γκολ αλλά η απόδοσή τους μειώθηκε ακόμη περισσότερο όσο περνούσε η ώρα χωρίς να κατορθώσουν ξαναμπούν στο παιχνίδι.

Στιγμιότυπο από τον αγώνα του Παγκυπρίου με την ομάδα της New Amsterdam FC. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Προς το τέλος του αγώνα φάνηκε να ανακάμπτει κάπως η ομάδα του Παγκυπρίου, αλλά δεν ήταν σε θέση να πετύχει κάτι θετικό εκτός από δύο άτυχες στιγμές στη φάση στο 83’ όταν ο Thristino έφυγε στην πλάτη της άμυνας, πλάσαρε τον εξερχόμενο αντίπαλο τερματοφύλακα, ο ποιος βρήκε την μπάλα με το κεφάλι καταλήγοντας ελάχιστα εκατοστά έξω από το οριζόντιο δοκάρι σε κόρνερ.

Με την εκτέλεση του κόρνερ η μπάλα πέρασε από όλους και ο επερχόμενος Χρόνης αστόχησε εξ´ επαφής να στείλει την μπάλα στο κενό τέρμα.

Θα μπορούσε να πει κανείς ότι δικαιολογημένα η απόδοση της ομάδας ήταν η σκιά του εαυτού της. Πρέπει όμως να αναλογιστούμε ότι η ομάδα παρατάχθηκε χωρίς τρεις από τους βασικότερους παίκτες γκολτζήδες. Τους Shavon, Betoya και Nealis κάτι που όπως έδειξε το τελικό αποτέλεσμα οι απουσίες των τριών βασικών παικτών ήταν καθοριστικές για την ήττα!

Ο προπονητής του Παγκυπρίου Στρατής Μαστροκυριάκος, έντονα προβληματισμένος δήλωσε:

«Ήταν ένα άσχημο αποτέλεσμα για την ομάδα μας και γι αυτό είμαστε όλοι υπεύθυνοι! Ούτε οι απουσίες, ούτε ότι είχαμε να παίξουμε δυο εβδομάδες είναι δικαιολογίες. Εμείς αν και ξεκινήσαμε καλά και προηγηθήκαμε νωρίς η αστεία αμυντική συμπεριφορά μάς οδήγησε στην ήττα. Δεν μπορεί ο Παγκύπριος να έχει δεχθεί μέχρι σήμερα πέντε γκολ και σε ένα παιχνίδι να δέχεται και μάλιστα εντός έδρας τρία. Για εμένα προσωπικά είναι απαράδεκτο. Το ξαναλέω για να μην παρεξηγηθώ όλοι μας μα όλοι μας είμαστε υπόλογοι γι αυτήν την εμφάνιση!

Πρέπει να σηκώσουμε κεφάλι να δούμε τα λάθη μας και να διορθώσουμε την κατάσταση. Έχουμε βρεθεί και στο πρόσφατο παρελθόν σε παρόμοιες για την δυναμική της ομάδας καταστάσεις και έχουμε ανταπεξέλθει με απόλυτη επιτυχία. Ξέρουμε ότι η ήττα ειδικά σε αυτό το σωματείο πονά, όμως είμαστε εδώ, είμαστε οι πρωταθλητές και θα κάνουμε τα πάντα να ξανά είμαστε αυτό που πραγματικά είμαστε. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο!»

Παγκύπριος: (Μαστροκυριάκος)  Guerrero, Ανδρέου (75’ Puente), Χρόνης, Ονισηφόρου, Carnwath, Cantrell, Dennis (50’ Μαγουλάς), Camara, Thristino, Matteo ( 60’ Barros), Mulligan.

Σε πρώτο πλάνο ο προπονητής του Παγκυπρίου Στρατής Μαστροκυριάκος. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.