ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Ιστορικό με όλη την σημασία της λέξεως ήταν το ντέρμπι του Παγκυπρίου με την Δόξα Νέας Υόρκης που επισφραγίστηκε με τη νίκη 3-1 του Παγκυπρίου. Ιστορικό διότι οι ποδοσφαιριστές, οι τεχνικοί, οι αρχηγοί και οι οπαδοί των ομάδων τήρησαν ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του 43χρονου ομογενή αστυνομικού Αναστασίου Τσάκου που βρήκε τραγικό θάνατο εν ώρα καθήκοντος τα ξημερώματα της Μεγάλης Τρίτης, 27 Απριλίου 2021 και κηδεύτηκε με τιμές ήρωα το πρωί της Τρίτης 4ης Μαϊου 2021.

Ήταν ιστορικό ντέρμπι, καθώς έλαβε χώρα στην τρίτη αγωνιστική των play off με αντίπαλες στον αγωνιστικό χώρο τις δύο κορυφαίες ομογενειακές ομάδες, από τις καλύτερες στην Αμερική σε ερασιτεχνικό επίπεδο, Παγκύπριο και ΔΟΞΑ ΝΥ. Νικητής στο ομογενειακό ντέρμπι αναδείχτηκε ο Παγκύπριος με 3 – 1, σκορ που η ευρύτητα του δεν αντιπροσωπεύει ούτε υστερεί την αξία του ηττημένου.

Ενός λεπτού σιγή εις μνήμη του εκλιπόντος αστυνομικού Αναστάσιου Τσάκου που έπεσε εν ώρα καθήκοντος. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Πανθομολογουμένως οι φίλαθλοι απόλαυσαν τον καλύτερο αγώνα της χρονιάς αν όχι των τελευταίων χρόνων. Η ποιότητα του αγώνα είναι ενδεικτική της κλάσης των δύο ομάδων και δεν είναι τυχαίο που μέχρι την Τρίτη το βράδυ ήταν πρωτοδεύτεροι  στο βαθμολογικό πίνακα του Eastern Premier Soccer League.

Η ποιότητα των ομάδων μας δεν είναι τυχαία. Ούτε ήλθε ουρανοκατέβατη. Έχει δουλευτεί με δεκαετίες σκληρής δουλείας, μεράκι και πάθος. Οι αθλητικές επιτυχίες της ομογένειας οφείλονται στην ομαδική δουλεία και μεράκι πέρα από κοινωνικό στάτους ή ιδεολογίας. Η αθλητική ηγεσία δουλεύει ομαδικά και δεν καταναλώνεται σε σκιαμαχίες ή να καβγαδίζει περί όνου σκιάς όπως δυστυχώς παρατηρούμε τελευταία στην «οργανωμένη» ομογένεια.

Πάρα πολλοί επώνυμοι έχουν συμβάλει σε αυτή την επιτυχία αλλά η αναφορά σε ονόματα θα παρέλειπε πολλούς, όχι εσκεμμένα. Αλώστε μια γρήγορη ματιά στο ράστερ θα αποδείξει του λόγου το αληθές. Ανδρέας Χρόνης, αρχηγός του Παγκυπρίου, Γιώργος Θωμάτος, αρχηγός της ΔΟΞΑ ΝΥ, Απόστολος Πολιανίδης υπαρχηγός ΔΟΞΑ ΝΥ, Ανδρέας Ανδρέου αμυντικός Παγκυπρίου, Γιώργος Αγγελίδης αναπληρωματικός τερματοφύλακας Παγκυπρίου όλα αυτά τα παιδιά ξεκίνησαν από το πάλε ποτέ ομογενειακό Ποδοσφαιρικό Πρωτάθλημα των κοινοτήτων.

Πριν 20 και πλέον χρόνια, το όραμα του Νίκου Κοκκινάκη και Νίκου Αλυσανδράτου γίνεται πραγματικότητα όταν αυτά τα παιδιά πρωτοστατούν σήμερα στις κορυφαίες ομογενειακές ποδοσφαιρικές ομάδες. Το απέδειξαν στον αγωνιστικό χώρο την Τρίτη το βράδυ σε ένα παιχνίδι που θα μείνει ιστορικό στην ομογένεια για την ποιότητά του.

Η ομάδα του Παγκυπρίου. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Στα του αγώνα τώρα. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Παγκύπριο ήταν ο Ledula. Πέτυχε δυο τέρματα. Το πρώτο στο 7’ λεπτό του πρώτου ημιχρόνου και στο 7΄λεπτό της επανάληψης. Επιπροσθέτως, από δική του μεταβίβαση πέτυχε το τρίτο γκολ  ο Cantrell στην εκπνοή του αγώνα, ακριβώς στο 45ο  λεπτό. Η Δόξα ισοφάρισε 1 – 1 με πέναλτι που σημειώθηκε στο 29ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου από ανατροπή στη μικρή περιοχή.

Χαμένες κλασικές ευκαιρίες για να σκοράρουν υπήρξαν πάμπολλες εκατέρωθεν με τις πιο χαρακτηρίστηκες, στο 3’ λεπτό ο Lealis του Παγκυπρίου ξέφυγε μόνος του από την σέντρα και σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα πλάσαρε αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της ΔΟΞΑΣ. Στο 11ο λεπτό σουτ βολίδα της ΔΟΞΑΣ πέρασε ξυστά πάνω από οριζόντιο δοκάρι του Παγκυπρίου.

Οι δηλώσεις των παραγόντων και της τεχνική ηγεσίας των δύο ομάδων ήταν εξ ίσου σημαντικές και άξιες λόγου όσο και ο αγώνας.

Η ομάδα ΔΟΞΑ ΝΥ. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Ο προπονητής του Παγκυπρίου Στρατής Μαστροκυριάκος δήλωσε: «Ήταν μια σημαντική νίκη γιατί μας φέρνει πιο κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος. Ξεκινήσαμε πολύ καλά το παιχνίδι αντιμετωπίζοντας σωστά τον αντίπαλο. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε κάποιες δυσκολίες όμως βρήκαμε την σταθερότητα που θέλαμε, εκμεταλλευτήκαμε τις ευκαιρίες που ξέραμε ότι θα μας παρουσιαστούν και φτάσαμε δίκαια στην νίκη. Καταλαβαίνω, είμαστε ο Παγκύπριος μια από τις καλύτερες και ιστορικές ομάδες του «ερασιτεχνικού» ποδοσφαίρου όλης της Αμερικής και όλοι απέναντι μας θέλουν να βγάλουν τον καλύτερο τους εαυτό, όμως εμείς είμαστε εδώ και κάθε φορά πρέπει να δείχνουμε ότι πραγματικά είμαστε οι καλύτεροι και αυτό κάνουμε πάντα. Θέλω να πω ένα μεγάλο μπράβο στην ομάδα της ΔΟΞΑΣ που έχει καταφέρει μέσα σε λίγα χρόνια να είναι τόσο ανταγωνιστική.

Εμείς συνεχίζουμε συγκεντρωμένοι έχοντας ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι την ερχόμενη Κυριακή στην Βοστώνη για την πρόκριση στους ημιτελικούς του Amateur Cup. Συγχαρητήρια σε όλους!»

Αυτό που κάνει τη διαφορά και αγγίζει το αθλητικό ιδεώδες είναι η δήλωση του ποδοσφαιράνθρωπου της ομογένειας Γιάννη Μάνεση κάτι που δείχνει ότι στον αθλητισμό δεν αρκεί η νίκη αλλά το να τιμάς και να σέβεσαι τον αντίπαλο.

Οι φίλαθλοι ενώ παρακολουθούν τον αγώνα. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Η δήλωση του κ. Μάνεση: «Συγχαρητήρια στον Παγκύπριο. Εύχομαι στα επόμενα τρία παιχνίδια που απομένουν να κερδίσει τους αντιπάλους του και να κατακτήσει το πρωτάθλημα. Το αξίζει το πρωτάθλημα ο Παγκύπριος με τους έμπειρους και καλούς ποδοσφαιριστές που διαθέτει. Συγχαρητήρια στον Γεώργιο Κατέχη, στον Πολύκαρπο Γράφα και στον Ρόχας. Σε όλα τα παιδιά. Στον 17χρονο Ελληνο-Ιταλό Steve Razizi που με την επιμονή και υπομονή του τα τελευταία 3-4 χρόνια που είναι στην ομάδα έρχεται από τον πάγκο και στα τελευταία παιχνίδια είναι βασικός κάνοντας πολύ καλά παιχνίδια, στον αρχηγό της ομάδας Γιώργο Θωμάτο και στον δεύτερο αρχηγό μας Πολιανίδη, αλλά και σε όλα τα παιδιά που προσφέρουν αφιλοκερδώς στην ομάδα της Δόξας.

Για την Δόξα απομένει ένας ακόμα αγώνας  σε αυτό το μίνι πρωτάθλημα των πλέι οφς και μετά υπάρχει ακόμα μία τετράδα  αγώνων κατάταξης που συμμετέχει και η Δόξα που θα δώσει εισιτήριο για τα πλέι οφς με άλλες Πολιτείες εκτός Νέας Υόρκης. Ένα παράπονο που έχουμε είναι πως θέλουμε να βλέπουμε περισσότερο κόσμο στα γήπεδα γιατί όλες οι ομάδες μας προσφέρουν ωραίο θέαμα που θα ζήλευαν ακόμα και ομάδες από την πρώτη κατηγορία, και σίγουρα τη δεύτερη της Ελλάδος.

Ιδιαίτερα θέλω να ευχαριστήσω τον πρόεδρο του Παγκυπρίου Φίλιπ Κρίστοφερ για τα λόγια του μετά τον αγώνα. Λόγια που έχουν πολύ μεγάλη σημασία γιατί προέρχονται από έναν άνθρωπο που έχει προσφέρει τα πάντα στο ομογενειακό ποδόσφαιρο, το οποίο και χρειάζεται πραγματικούς εργάτες. Ανθρώπους που να σέβονται τους συλλόγους τους αλλά και τους αντιπάλους. Γιατί όταν δεν σέβεσαι τους αντιπάλους σου δεν σέβεσαι ούτε την ομάδα που υπηρετείς».

Ο Ledula πετυχαίνει το δεύτερο γκολ του Παγκυπρίου. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Για την ιστορία να αναφέρουμε ότι οι δύο ομάδες κράτησαν ενός λεπτού σιγή πριν την έναρξη του αγώνα προς τιμή του εκλιπόντος αστυνομικού Αναστάση Τσάκου που έπεσε εν ώρα καθήκοντος.

Παγκύπριος: (Μαστροκυριάκος) Guerrero, Mulligan, Χρόνης (45’ Thristino), Carnwath, Trumbull, Camara, Atbashyan (75’ Μαγουλάς), Cantrell, Ledula (90’ Ανδρέου), Moya (65’ Gilbey), Nealis.

Στιγμιότυπο από τον αγώνα. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Οι ομογενείς ενώ παρακολουθούν τον αγώνα. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Ο Cantrell πετυχαίνει το τρίτο γκολ του Παγκυπρίου από μεταβίβαση του Ledula. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Στιγμιότυπο από το ομογενειακό ντέρμπι του Παγκυπρίου με την Δόξα. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Στιγμιότυπο από τον αγώνα του Παγκυπρίου με την Δόξα. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Ο Γιώργος Αγγελίδης. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Ο Στρατής Μαστροκυριάκος προπονητής Παγκυπρίου, Πολύκαρπος Γράφας, προπονητής ΔΟΞΑΣ. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Ο πρόεδρος του Παγκυπρίου Συνδέσμου και της ΠΣΕΚΑ Φίλιπ Κρίστοφερ. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Ο Απόστολος Πολιανίδης, δεύτερος αρχηγός της ΔΟΞΑΣ. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Ο σκόρερ των 2 από τα 3 γκολ του Παγκυπρίου Lendula. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Από αριστερά διακρίνονται οι Γιώργος Θωμάτος, αρχηγός της ΔΟΞΑΣ, Πολύκαρπος Γράφας, προπονητής ΔΟΞΑΣ και Αποστόλης Πολιανίδης, δεύτερος αρχηγός της ΔΟΞΑΣ. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Οι φίλαθλοι ενώ παρακολουθούν τον αγώνα Παγκυπρίου – Δόξα. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Φίλαθλος ενώ παρακολουθεί τον αγώνα. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.