Ιστορική η νίκη της DOXA FC έναντι της Lansdowne Yonkers FC

Στιγμιότυπο από τον αγώνα της DOXA FC με την Lansdowne Yonkers FC. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Η αρμάδα του Πολύκαρπου Γράφα έγραψε ιστορία μετά την επικράτηση της ΔΟΞΑΣ με 1 – 0 στη φάση των play off του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος Metropolitan Conference με αντίπαλο τους Ιρλανδούς της Lansdowne Yonkers FC.

Ομογενείς φίλαθλοι έκαναν αισθητή την παρουσία τους στο Tibbetts Brook Park στο Yonkers και έδωσαν φτερά στα πόδια της Ελληνικής ομάδας που πήρε επάξια την πρόκριση στα τελικά που θα αντιμετωπίσει την επόμενη Κυριακή 9 Ιουνίου τον νικητή μεταξύ Παγκυπρίου και Greek American.

Ο αγώνας ΔΟΞΑ – Lansdowne Yonkers FC στα ημιτελικά των play off ήταν ισορροπημένος με τους Ιρλανδούς να έχουν περισσότερες ευκαιρίες για γκολ αλλά η τύχη δεν τους ευνόησε.

Ο κ. Πολύκαρπος Γράφας, προπονητής της ομογενειακής ομάδα ΔΟΞΑ. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Το τέλος του κανονικού αγώνα βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες 0 – 0. Ακολούθησε παράταση αλλά χωρίς αποτέλεσμα έως το τέλος λίγο πριν την εκπνοή του δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης που η ΔΟΞΑ πέτυχε το λυτρωτικό γκολ της πρόκρισης στα τελικά.

Και οι δυο αντίπαλες ομάδες είχαν πολλά παράπονα από τη διαιτησία. Αναμένεται το αποτέλεσμα της αναμέτρησης του άλλου αγώνα μεταξύ Παγκυπρίου και Greek American για να ολοκληρωθεί το δίδυμο του τελικού. Πάντως είναι αξιοσημείωτο το γεγονός ότι τρεις από τις τέσσερις ομάδες που πρωταγωνίστησαν στο φετινό πρωτάθλημα Metropolitan Conference και μπήκαν στα τελικά είναι Ελληνικές Ομάδες.

Αν μη τι άλλο καταδεικνύει την υπεροχή της ελληνοαμερικάνικης κοινότητας στα ερασιτεχνικά ποδοσφαιρικά πρωταθλήματα των ΗΠΑ.

Ο κ. Βασίλης Μπρισνοβάλης, αμυντικός παίκτης της ΔΟΞΑΣ. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.