ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Τη πρώτη ήττα εντός έδρας γνώρισε η πρωτοπόρος ΔΟΞΑ ΝΥ στο πρωτάθλημα Easter Premier Soccer League από την περυσινή πρωταθλήτρια Lansdowne Bhoys FC με 2 – 3. Πρώτη και δεύτερη ομάδα στο βαθμολογικό πίνακα,  ΔΟΞΑ ΝΥ και Lansdowne Bhoys FC τα έδωσαν κυριολεκτικά όλα για την κατάκτηση βαθμών και γοήτρου.

Σε ένα αγώνα με ξέφρενο ρυθμό και ιλιγγιώδη ταχύτητα ήταν εύκολο να ξεφύγουν της προσοχής του Έλληνα διαιτητή αμφισβητούμενες φάσεις με συνέπια να διαμαρτύρονται έντονα οι φίλαθλοι της ΔΟΞΑΣ και να λούζουν από κερκίδας με άκομψα κοσμητικά επίθετα.

Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι στο 5΄ λεπτό. Οι Lansdowne Bhoys ισοφάρισαν στο 44΄ λεπτό αλλά 2΄λεπτά αργότερα, στις καθυστερήσεις, η ΔΟΞΑ ξαναπροηγήθηκε. Στην αναμπουμπούλα της φάσης του γκολ, μετά από υπόδειξη του βοηθού διαιτητή, δέχτηκε κόκκινη κάρτα επιθετικός της ΔΟΞΑΣ για βίαιο παίξιμο με εσκεμμένη «αγκωνιά» στα πλευρά αντιπάλου ως αποτέλεσμα η ομάδα να συνεχίσει τον αγώνα με 10 παίκτες.

Η αποβολή, άδικη όπως την χαρακτηρίζουν οι φίλαθλοι της ΔΟΞΑΣ, αποσυντόνισε την ομάδα και άρχισαν να δημιουργούνται κενά σε όλες τις γραμμές. Στο δεύτερο λεπτό της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι έγραψαν γρήγορα – γρήγορα το 2 – 2 και στο 20΄λεπτό κέρδισαν πέναλτι που έγινε εύκολα γκολ για να λήξει το σκορ 3 – 2 υπέρ των Lansdowne Bhoys.

Στιγμιότυπο από τον εντός έδρας αγώνα της ΔΟΞΑ ΝΥ με την Lansdowne Bhoys FC. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.