ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Την 75η επέτειο από την ίδρυσή του γιόρτασε την περασμένη Κυριακή η ιστορική ομάδα της ομογένειας Greek American. Ήταν μια συγκινητική βραδιά ορόσημο που θα καταγραφεί στην ευρύτερη Ιστορία της Ελληνικής παροικίας στις ΗΠΑ. (Επί του προκειμένου, θα επανέλθουν οι «Αναμνήσεις» με σύντομο ιστορικό της μέχρι τούδε πορείας της ομάδας από την επίσημη ίδρυση το 1946 μέχρι των ημερών μας).

Μετά τη σεμνή τελετή, πριν τον αγώνα, ακολουθήσε το ντέρμπι των αιωνίων της ομογένειας  μεταξύ του Greek American και Παγκυπρίου. Και οι δύο ομογενειακές ομάδες δεν είχαν καλό ξεκίνημα στο φετινό πρωτάθλημα αλλά η ενίσχυση του δυναμικού του Greek American με καινούργιους παίκτες εγνωσμένης αξίας από τη μια και η αναβάθμιση της χαμένης αυτοπεποίθησης του Παγκυπρίου, βρήκε τους δυο γίγαντες του Αμερικανικού ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου να παίρνουν τα πάνω τους και παρουσίασαν στους φιλάθλους που παρακολούθησαν ένα όμορφο ποδοσφαιρικό θέαμα και γκολ.

Η ομάδα του Greek American άνοιξε το σκορ στο 9΄ λεπτό με τους φιλοξενούμενους του Παγκυπρίου να ισοφαρίζουν στο 32΄λεπτό σε 1 – 1. Ο αγώνας συνεχίστηκε με φάσεις να εναλλάσσονται εκατέρωθεν με τον Παγκύπριο να δείχνει πείσμα και αντοχές ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά του αγώνα με αποτέλεσμα να μετατρέψει το πείσμα σε γκολ στις καθυστερήσεις του δευτέρου ημιχρόνου και να εξέλθει νικητής με 2 – 1.

Στιγμιότυπο από τον αγώνα μεταξύ της Greek American και του Παγκυπρίου που έληξε 1 – 2. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.