NEA ΥΟΡΚΗ. Το πολυαναμενόμενο ομογενειακό ντέρμπι μεταξύ Λέρου ΝΥ – Ολυμπιακού ΝΥ ήταν ένας απλός περίπατος για την Αιγαιοπελαγίτικη ομάδα του Τάκη Ρίζου. Το εντυπωσιακό 6 – 0 υπέρ της Λέρου δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης ποιοι ήταν οι κυρίαρχοι του αγώνα.

Στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο της αναμέτρησης όλα έδειχναν για ισοδύναμο παιχνίδι. Στο 16΄ λεπτό η Λέρος κέρδισε φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού. Το μακρινό σουτ καρφώθηκε στο δεξί γάμα και άφησε άναυδο τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού Γιώργο Αγγελίδη γράφοντας το 1 – 0. Στο 24’ η Λέρος διπλασίασε τα τέρματα και λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου πέτυχε και τρίτο γκολ. Στη συνέχεια στο δεύτερο ημίχρονο η Λέρος φιλοδώρησε τον Ολυμπιακό ΝΥ με άλλα τρία τέρματα για να λήξει το ματς με το εντυπωσιακό 6 – 0.

Στιγμιότυπο από το ομογενειακό ντέρμπι μεταξύ Λέρου Ν.Υ. και Ολυμπιακού Ν.Υ. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Η ποδοσφαιρική ομάδα του Ολυμπιακού Νέας Υόρκης. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Η ποδοσφαιρική ομάδα Λέρου Νέας Υόρκης. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού Ν.Υ. Γιώργος Αγγελίδης. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.