Άνετη νίκη Παγκυπρίου επί της NY Athletic Club

4ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου. Το τρίτο γκολ του Παγκυπρίου. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Άνετη νίκη ο Παγκύπριος με 4 – 1 επί της NY Athletic Club και παραμένει σταθερά στην κορυφή της βαθμολογίας. Την Κυριακή 10 Μαρτίου, 12:00 το μεσημέρι με τσουχτερό κρύο φιλοξενήθηκε η πρωτοπόρος ελληνική ομάδα στο Travers Island και σε ένα αγώνα περίπατο, φιλοδώρησε τους γηπεδούχους της NY Athletic Club του Βασίλη Δημόπουλου με 4 τέρματα.

Ανεβασμένη αγωνίστηκα η ομάδα του Παγκυπρίου δε δυσκολεύτηκε να κυριαρχήσει καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Άνοιξε το σκορ στο 3 λεπτό της αναμέτρησης. Διπλασίασε τα τέρματα στο 32 λεπτό αλλά στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου στο 44ο λεπτό δέχτηκε γκολ από αδράνεια της άμυνας.

Στο 4 λεπτό της επαναλήψεως τριπλασίασε τα γκολ και στο 22ο λεπτό σημείωσε το 4ο γκολ για να λήξει ο αγώνας με το εντυπωσιακό 4 – 1.

Στους άλλους αγώνες της ημέρας ο Greek American κέρδισε τη SC Vistula Garfield με 4 – 0  και η ομάδα της Δόξας FC ηττήθηκε από τους Ιρλανδούς της  Lansdowne Yonkers FC με 3 – 1

Η ομάδα του Παγκυπρίου. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Στιγμιότυπο από τον αγώνα. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
3ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου. Το πρώτο γκολ του Παγκυπρίου. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Ο πρόεδρος του Παγκυπρίου, κ. Φίλιπ Κρίστοφερ, δεξιά και ο γενικός αρχηγός της ομάδας Γιώργος Χαλκίδης. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.