ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Με το άνετο σκορ 5 – 1 ο Παγκύπριος αναδείχτηκε νικητής το Randall’s Island αντιμέτωπος με τους σκληροτράχηλους Ιρλανδούς της NY Shamrock SC.

Εκτός από το πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, όλο το υπόλοιπο παιχνίδι ήταν ένας μονόλογος της Ελληνικής ομάδας. Στο 16’ λεπτό ο Παγκύπριος ανοίξει το σκορ με τον Ledula από σέντρα ακριβείας του Bradley.

Ο ίδιος παίκτης έκανε το 2 – 0 στο 30’. Ο Παγκύπριος συνέχισε να πιέζει και να δημιουργεί ευκαιρίες αλλά δεν άλλαξε τίποτε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η NY Shamrock SC μπήκε δυνατά στο αγώνα και φάνηκε να απειλεί την εστία του Παγκυπρίου. Στο 9’ σουτ της NY Shamrock από το ύψος τη μεγάλης περιοχής πέρασε ξυστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Guerrero.

38 λεπτό δευτέρου ημιχρόνου. Το γκολ της τιμής για NY Shamrock SC. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Η πίεση της NY Shamrock SC δεν κράτησε για περισσότερο από ένα δεκάλεπτο. Στη συνέχεια η Ελληνική ομάδα πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 22ο  λεπτό ο Ledula πετυχαίνει χατ τρικ και τρίτο γκολ.

Κάπου εδώ ο Μαστροκυριάκος έκανε 4 αλλαγές για να ξεκουράσει την ομάδα ενόψει του αγώνα της Πέμπτης για τα ημιτελικά κύπελου με την NY Athletic club. Ακολούθησε το 4 – 0 στο 25’ λεπτό με τον Himeno. Στο 38’ η NY Shamrock πέτυχε το γκολ της τιμής για να κάνει επίλογο δυο λεπτά αργότερα ο Himeno με ένα εξαιρετικό γκολ έξω από την δεξιά γωνία της μεγάλης περιοχής και το τελικό Παγκύπριος – NY Shamrock SC, 5 – 1.

Ο Έλληνας προπονητής του Παγκυπρίου, Στρατής Μαστροκυριάκος έκανε την ακόλουθη δήλωση μετά το νικηφόρο πέρας του αγώνα:

Στιγμιότυπο από τον νικηφόρο αγώνα του Παγκυπρίου με την NY Shamrock SC. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

«Πραγματοποιήσαμε μία καλή εμφάνιση και πετύχαμε μία δίκαιη νίκη. Σ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα ήμασταν καλύτεροι και τέτοιες εμφανίσεις μας γεμίζουν με αισιοδοξία για το μέλλον της ομάδας. Το έχουμε επισημάνει από την αρχή της σεζόν ότι παιχνίδι με παιχνίδι η ομάδα μας θα γίνεται καλύτερη. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά.»

Πίσω από τις μεγάλες επιτυχίες κρύβονται πάντοτε οι αφανείς ήρωες. Αυτοί που δουλεύουν σιωπηλά μακριά από τα φώτα της δημοσιότητας. Ένας από τους πολλούς τέτοιους αφανείς ήρωες είναι και ο Γιώργος Ανδρέου. Από τους μακροβιότερους στο ΔΣ του Παγκυπρίου. 38 συναπτά χρόνια χωρίς διακοπή, στη πρώτη γραμμή. Εκεί που επιτάσσει η αγάπη για τον αθλητισμό και το ομογενειακό ποδόσφαιρο. Μετά από προσπάθεια για να πειστεί, έκανε την εξής δήλωση στις «αναμνήσεις».

Γιώργος Ανδρέου:

Ο Γιώργος Ανδρέου εξέφρασε την ικανοποίησή του και μεταξύ άλλων επεσήμανε: «Φαίνεται ότι πάμε πολύ καλά και στη φετινή σεζόν. Άνοιξε το πρωτάθλημα με έναν από τους συναρπαστικότερους αγώνες που έχω δει, με τον Greek American στο Metropolitan Oval. Χάσαμε με 6 – 5 αλλά ήταν ένα μνημειώδες παιχνίδι που θα μείνει στην ιστορία.

Στη συνέχεια, στα άλλα παιχνίδια πρωταθλήματος και κυπέλου που ακολούθησαν άρχισε να ανεβαίνει η ομάδα και μας δίνει ελπίδες ότι φέτος θα πάμε πολύ καλά. Έχω 38 χρόνια στην ομάδα. Κάνουμε ότι μπορούμε με τους ανθρώπους που μας στηρίζουν.

Ο Γιώργος Ανδρέου με το λάβαρο της πρωταθλήτριας ομάδας του Παγκυπρίου. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Έχουμε σύμπνοια στο συμβούλιο. Εξασφαλίζουμε με ανθρώπους του συμβουλίου και πολλούς άλλους, πόρους και χρηματικές προσφορές για να καλύψουμε τις αυξανόμενες οικονομικές ανάγκες. Έχουμε στόχο και διατηρούμε την ομάδα πρωτοπόρο. Είμαστε εδώ για να προβάλουμε την Κύπρο και το ομογενειακό ποδόσφαιρο. Γι’ αυτό είμαστε εδώ, γι’ αυτό υπάρχουμε, γι’ αυτό αγωνιζόμαστε, γι’ αυτό τρέχουμε.

Για να προβάλουμε την Κύπρο. Νομίζω ότι καλά τα καταφέρνουμε. Προσπαθούμε να έχουμε στην ομάδα όχι μόνο καλούς παίχτες αλλά τους καλλίτερους. Βοηθάει και χαίρομαι που υπάρχουν τρις δυνατές Ελληνικές ομάδες στο Κοσμοπόλιταν Λιγκ. Παγκύπριος, Greek American και Δόξα.  Παλιότερα βέβαια υπήρχαν περισσότερες Ελληνικές ομάδες αλλά και οι τρις μεγάλες ομάδες μας, αντιπροσωπεύουν επάξια το Ελληνικό ποδόσφαιρο. Θέλω να ευχαριστήσω τα μέσα ενημέρωσης και ιδιαίτερα εσάς που βρισκόσαστε εδώ αυτοπροσώπως μαζί μας και προβάλετε τις ομάδες μας.»

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟΣ (Μαστροκυριάκος): Guerrero, Borrajo, Ανδρέου, Tchoukriel (45’ Flesch), Matteo (65’ Tristino), Waechter, Himeno, Camara(65’ Centrall), Bradley, Ledula(65’ Ψαρράς), Nealis.

Μια συνηθισμένη εικόνα από το ομογενειακό ποδόσφαιρο, παράδειγμα προς μίμηση. Ο Πρόεδρος του Παγκυπρίου Φίλιπ Κρίστοφερ, με τον γενικό αρχηγό του Greek American Αντώνη Δρίζη και τον προπονητή της ΔΟΞΑ ΝΥ Πολύκαρπο Γράφα παρακολουθούν μαζί στο Randall’s Island τον αγώνα του Παγκυπρίου.  Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Ο πρόεδρος του Παγκυπρίου Φίλιπ Κρίστοφερ με άλλα στελέχη του Παγκυπρίου. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Στιγμιότυπο από τον αγώνα. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Η ομάδα του Παγκυπρίου. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.