Κέρδισε ο Παγκύπριος τη ΔΟΞΑ ΝΥ με 2 – 0 στο ομογενειακό ντέρμπι

Στιγμιότυπο από το ομογενειακό ντέρμπι του Παγκυπρίου με την Δόξα ΝΥ. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Πολύτιμη νίκη με 2 – 0 εντός έδρας εξασφάλισε η ομάδα του Παγκυπρίου επί της πρωτοπόρου ομογενειακής ομάδας του Bronx, ΔΟΞΑ ΝΥ. Σε ένα ισορροπημένο αγώνα που τον χαρακτήριζε το πείσμα, η δύναμη και το πάθος για τη νίκη, η τύχη ευνόησε το Παγκύπριο που άνοιξε το σκόρ στο 24’ λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου.

Και λέμε ότι ήταν θέμα τύχης το πρώτο γκολ του Παγκυπρίου γιατί στο μεσοδιάστημα απειλήθηκε πολλαπλές φορές η εστία του Παγκυπρίου από τις αναποτελεσματικές επιθέσεις της  ΔΟΞΑΣ. Στο 3’ λεπτό των καθυστερήσεων η ΔΟΞΑ κέρδισε φάουλ λίγο έξω από το κέντρο της μεγάλης περιοχής του Παγκυπρίου.

Ολόκληρη η ομάδα της ΔΟΞΑΣ  συμπεριλαμβανομένου και του τερματοφύλακα κατέβηκαν στα καρέ για το γκολ της ισοφάρισης. Μετά την εκτέλεση του φάουλ η μπάλα αποκρούστηκε από την άμυνα του Παγκυπρίου και μεταφέρθηκε στο Ledula, ο οποίος άνετα από το κέντρο σε κενή εστία έγραψε ανενόχλητος το 2 – 0.

Παρών στον αγώνα ήταν ο θρύλος της ομογενειακής αθλητικής αρθρογραφίας ο κ. Νίκος Νοταρίδης όπου μαζί με το τεράστιο χαμόγελο του μας θύμισε συγκινημένος ότι τη φετινή χρονιά η ΔΟΞΑ γιορτάζει 60 χρόνια ζωής. Η ΔΟΞΑ ΝΥ είναι η δεύτερη εν ενεργεία αρχαιότερη Ελληνική ομάδα στην ομογένεια μετά τον Greek American.

Ο πρόεδρος του Παγκυπρίου Φίλιπ Κρίστοφερ, αριστερά, ενώ συνομιλεί με τον Νίκο Νοταρίδη.
Η ομάδα της ΔΟΞΑΣ ΝΥ. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Η ομάδα του Παγκυπρίου. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Οι φίλαθλοι. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Ο Παύλος Αδικημενάκης, ένας από τους συνεπέστερους φιλάθλους που παρακολουθεί τις ελληνικές ομάδες από τη δεκαετία του 1960. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.