ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Την επέτειο της νίκης των Ελλήνων με αρχιστράτηγο τον Θεόδωρο Κολοκοτρώνη, που οδήγησε στην Απελευθέρωση της Τριπολιτσάς, γνωστή και ως «Άλωσις της Τριπολιτσάς» τίμησε την περασμένη Κυριακή ο σύλλογος Αρκάδων Νέας Υόρκης «Γέρος του Μωριά», με αρτοκλασια και μνημόσυνο για τα θύματα της ιστορικής μάχης.
Το μνημόσυνο και η αρτοκλασία τελέστηκαν στον Καθεδρικό Ναό του Αγίου Δημητρίου στην Αστόρια, όπου και παρέστη η ηγεσία του Συλλόγου καθώς και η πρόεδρος της Παναρκαδικής Ομοσπονδίας κ. Αγγελική Βουρνά.
Για πρώτη φορά εξάλλου προέστη στο μνημόσυνο και την αρτοκλασία του Συλλόγου ο εξ Αρκαδίας καταγόμενος νέος ιερατικός προϊστάμενος της Κοινότητας του Αγίου Δημητρίου, π. Ανάργυρος Σταυρόπουλος.
![](https://anamniseis.wpenginepowered.com/wp-content/uploads/2022/10/8117a.EtaImg.jpg-1-1024x683.jpeg)
Αμέσως μετά ακολούθησε μακαρία στο χωλ της Εκκλησίας στην διάρκεια της οποίας μίλησε με θέμα την εξέλιξη των γεγονότων που οδήγησαν τον Κολοκοτρώνη στη νίκη, ο εκπαιδευτικός, κ. Γεώργιος Κανελλόπουλος.
Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με τον χαιρετισμό του π. Ανάργυρου ο οποίος αναφέρθηκε στην ανάγκη να συνεχίσουμε να μεταλαμπαδεύουμε την ιστορική μνήμη στις νεότερες γενιές.
Ο π. Ανάργυρος μίλησε και για το τάμα του Κολοκοτρώνη ο οποίος εμψύχωσε τα παλικάρια του με την εικόνα της Παναγίας και υποσχέθηκε στην Παναγία, ότι αν νικήσουν οι Έλληνες θα, χτίσει ένα ναό στην χάρη της.
![](https://anamniseis.wpenginepowered.com/wp-content/uploads/2022/10/8136a.EtaImg.jpg-1-1024x683.jpeg)