ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Την πρώτη της ήττα γνώρισε η ομάδα του Greek American την Κυριακή το βράδυ στο Metropolitan Oval από τη νεοσύστατη Sporting SC. Ηττήθηκε με 3 – 2.

Η Ελληνική ομάδα με απουσία πέντε βασικών παικτών ξεκίνησε τον αγώνα, κράτησε σθεναρά τις αμυντικές γραμμές, έχασε μερικές αξιόλογες ευκαιρίες για γκολ αλλά οι αντίπαλοι, καλλίτερα οργανωμένοι, άνοιξαν το σκορ στο πρώτο λεπτό καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Από το 5’ λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου μέχρι το 15’ ήταν ένας μονόλογος της Sporting.

Στιγμιότυπο από το πρώτο γκολ του Greek American. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης

Πάλεψαν οι «Έλληνες» να βρουν ισορροπίες αλλά η απουσία πέντε βασικών παικτών άφηνε μεγάλα κενά.

Η χρονολογική σειρά που έφερε το τελικό αποτέλεσμα σε 3 – 2 καταγράφετε ως ακολούθως: Στο 46΄ λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, 1’ λεπτό στις καθυστερήσεις, η Sporting SC ανοίγει το σκορ. Δευτερόλεπτα αργότερα ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο 25ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου η  διπλασιάζετε το σκορ εναντίον της Ελληνικής ομάδας. Έξι λεπτά αργότερα, στο 31 πετυχαίνει γκολ το Greek American. Στο 43ο λεπτό έρχεται η σειρά του Sporting SC να πετύχει το τρίτο τέρμα μετά από εύστοχο κτύπημα φάουλ έξω από τη δεξιά γωνία της μεγάλης περιοχής και στο 44ο λεπτό μετά από κόρνερ και αλλεπάλληλες ντρίπλες μέσα στην περιοχή της Sporting SC ο Greek American πέτυχε το δεύτερο τέρμα.

Στιγμιότυπο από τον αγώνα. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης