ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Υπέκυψε ο ιστορικός Greek American στο νόμο της μπάλας που λέει ότι αν έχεις τις ευκαιρίες και δεν σκοράρεις, θα χάσεις. Έτσι, αν και υπερείχε η ομογενειακή ομάδα καθ΄ όλη τη διάρκεια του αγώνα, με καταιγιστικό σφυροκόπημα στο τέλος κατόρθωσε το ακατόρθωτο, να εξέλθει του αγωνιστικού χώρου με ήττα 3 – 2 από τους Manhattan Celtic.

MVP του αγώνα ο τερματοφύλακας των Manhattan Celtic να κατεβάζει ρολά σε όλες σχεδόν τις ευκαιρίες για γκολ της Ελληνικής ομάδας. Ενδεικτικά στο πρώτο ημίχρονο ο αντίπαλος τερματοφύλακας δέχτηκε καταιγισμό επιθέσεων κυριολεκτικά στη γραμμή του τέρματος αλλά κατόρθωσε να αποκρούσει και να αποσοβήσει σχεδόν όλες τις επιθέσεις.

Δύο ευκαιρίες είχαν όλες κι όλες οι Celtics στο πρώτο ημίχρονο με μία από τις δύο να καταλογιστεί πέναλτι από ατυχή έξοδο το τερματοφύλακα και κίτρινη κάρτα που μετετράπη πολύ εύκολα σε γκολ. Με ένα γκολ εις βάρος του πήγε στα αποδυτήρια η ομάδα του Greek American και το Σταύρο Ζωμόπουλο να εμψυχώνει την ομάδα του, να δίνει τις τελευταίες οδηγίες πριν την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Στιγμιότυπο από τον αγώνα μεταξύ της Manhattan Celtic με τον ιστορικό Greek American που έληξε με την ήττα των ομογενών. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με την ελληνική ομάδα να δέχεται τη δεύτερη ψυχρολουσία μόλις στο 4 λεπτό με γκολ βολέ από τα αριστερά έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Η συνέχεια ήταν ένας μονόλογος μονότερμα του Greek American αλλά χωρίς αποτέλεσμα μέχρι το 26ο  λεπτό που πέτυχε το 2 – 1. Δέκα λεπτά αργότερα, στο 36 η Ελληνική ομάδα πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης αλλά στην εκπνοή του αγώνα, ακριβώς στο 45’ δέχτηκε και τρίτο τέρμα για να λήξει το παιχνίδι με 3 – 2 υπερ. των Manhattan Celtic.