Νίκη Παγκυπρίου έναντι Zum Schneider FC – την Κυριακή 16 Μαϊου διεκδικεί το τρόπαιο

Η ομάδα του Παγκυπρίου. Φωτογραφία: Αρχείου Ντίνου Αυλωνίτη.

ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Και τώρα «τελικός πρωταθλήματος». Ο Παγκύπριος έκανε το καθήκον του κερδίζοντας την Zum Schneider FC 4-1 στην τέταρτη αγωνιστική των  play off.  Την Κυριακή στις 8:00μ.μ. στην έδρα του το Belson Stadium δίνεται η μάχη των μαχών με τη συγκάτοικο στη πρώτη θέση της βαθμολογίας Lansdowne Yonkers FC.

Θα είναι ο αγώνας που θα αναδείξει τον πρωταθλητή της φετινής χρονιάς για την EPS League.

Και οι δυο ομάδες ισοβαθμούν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και οι δυο έχουν από τεσσάρες νίκες στα παιχνίδια των play off και οι δυο θέλουν να αποδείξουν ότι είναι οι καλύτερες ομάδες του league.

Στα του αγώνα ο Παγκύπριος όπως μάρτυρα και το σκορ ήταν ανώτερος καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και έφτασε εύκολα στην νίκη.

Στο 28’ ο Ledula έκανα το 1-0 με πλασέ μετά από καταπληκτική ενέργεια του Thristino!

Στο δεύτερο ημίχρονο γκολ από τα αποδυτήρια μόλις στο πρώτο λεπτό της επανάληψης οι ρόλοι αντιστράφηκαν και ο Thristino μέτα από πάσα στο χώρο, ο Ledula πλάσαρε τον εξερχόμενο τερματοφύλακα κάνοντας το 2-0.

Στο 27’ ο Χρόνης εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και Ledula με κεφάλια έκανε το 3-0.

Στο 38’ οι γηπεδούχοι μείωσαν με πέναλτυ σε 3-1.

Στο 41’ ο Gilbey με σουτ έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Ο έμπειρος τεχνικός του Παγκυπρίου Στρατής Μαστροκυριάκος έκανε την ακόλουθη δήλωση μετά το τέλος του αγώνα:

«Συγχαρητήρια σε όλους! Είμαι πολύ υπερήφανος για τους παίκτες μας. Πετύχαμε μια σπουδαία και καθαρή νίκη στην έδρα μιας από τις καλύτερες ομάδες του league και δείξαμε ακόμα μια φορά ότι δίκαια είμαστε στην κρυφή.

Την Κυριακή παίζουμε τον πιο σημαντικό αγώνα της χρονιάς και ερχόμαστε από μια γεμάτη εβδομάδα. Οι αντίπαλοι μας έπαιξαν χθές και έχουν μια μέρα ξεκούρασης επιπλέον από εμάς. Το league θα έπρεπε να το είχε σκεφτεί αυτό. Είμαστε μαθημένοι όμως στα δύσκολα και ήδη έχουμε αρχίσει να σκεφτόμαστε το παιχνίδι και πρώτο μέλημα μας είναι, να ξεκουραστούμε σωματικά και πνευματικά, ώστε να παρουσιαστούμε όσο το δυνατόν καλύτεροι μπορούμε. Για μας δεν υπάρχει άλλο αποτέλεσμα εκτός απο την νίκη και θα κάνουμε τα πάντα για να την κατακτήσουμε για να δώσουμε χαρά σε όλους που αγαπούν και μοχθούν για την ομάδα μας.¨

Οι «Αναμνήσεις» συγχαίρουν την μεγάλη επιτυχία του Παγκυπρίου, μια από τις καλύτερες ποδοσφαιρικές ομάδες ερασιτεχνικής κατηγορίας στην Αμερική, και καλούν όλη τη φίλαθλη ομογένεια να παρευρεθεί την Κυριακή 8 το βράδυ στο St, John’s University στη Jamaica να παρακολουθήσει τον μεγάλο τελικό και να ενισχύσει με την παρουσία του την Ελληνική ομάδα.

Παγκύπριος (Μαστροκυριάκος) Guerrero, Mulligan, Χρόνης (75’ Ανδρέου), Carnwath, Nealis, Camara, Ledula, Matteo (55’ Gilbey), Thristino (60’ Forster), Simonsen (55’ Cantrell), Atbashyan (60’Μαγουλάς).