Ηττήθηκε (3 – 0) από την Zum Schneider FC η ΔΟΞΑ ΝΥ

Στιγμιότυπο από τον αγώνα ΔΟΞΑ ΝΥ με την Zum Schneider FC. Φωτογραφία: Ευγενική παραχώρηση της ΔΟΞΑΣ ΝΥ

ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Κάτω από δύσκολες καιρικές συνθήκες με συνεχή καταρρακτώδη βροχή και αέρα η ΔΟΞΑ ΝΥ έχασε με 3 – 0 από τη Zum Schneider FC και απώλεια τριών πολυτίμων βαθμών που θα την έφερναν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Η ανοιξιάτικη μπόρα επηρέασε αρνητικά την απόδοση των δύο ομάδων και ήταν καθαρά θέμα τύχης η επικράτηση στον αγώνα. Θα μπορούσε κάλλιστα το σκορ να είχε αντιστραφεί υπέρ της Ελληνικής ομάδας.

Ενδεικτικά, στο 23ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου σουτ της ΔΟΞΑΣ από τα δεξιά έξω από την μεγάλη περιοχή βρήκε οριζόντιο δοκάρι. Στο 39ο επιθετικός της ΔΟΞΑΣ ανετράπη λίγα μέτρα έξω από το κέντρο της μεγάλης περιοχής, κέρδισε φάουλ αλλά βγήκε μερικά εκατοστά έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Η κλασική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ η ΔΟΞΑ ήλθε στο 4ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου. Κέρδισε πέναλτι αλλά μετά από άστοχο κτύπημα απέκρουσε σε κόρνερ ο αντίπαλος τερματοφύλακας. Ο νόμος της μπάλας έχει δείξει ότι αν δεν βάλεις γκολ κινδυνεύεις να δεχτείς. Όπως και έγινε με το να σκοράρει η Zum Schneider με τρία απανωτά γκολ στο 12ο, στο 34ο και στο 45ο λεπτό ακριβώς στην εκπνοή του αγώνα.

Άστοχο κτύπημα πέναλτι αποκρούει σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Zum Schneider. Φωτογραφία: Ευγενική παραχώρηση της ΔΟΞΑΣ ΝΥ