ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο φάνηκε αρχικά ότι θα εξασφάλιζε τη πολυπόθητη πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα ο ιστορικός Greek American. Προηγήθηκε με 2 – 0 στο σκορ όμως το κενό βασικών παικτών στην ενδεκάδα, έφερε την κούραση και μαζί της την ισοφάριση.

Το πρώτο γκολ της ομογενειακής ομάδας μπήκε στο 12 λεπτό του πρώτου ημιχρόνου. Καθ’ όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου ο Greek American είχε την υπεροχή, δημιούργησε ευκαιρίες και με λίγη τύχη θα μπορούσε να είχε ανεβάσει το σκορ υπέρ του.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ίδιο ρυθμό και είχε σαν αποτέλεσμα την επιτυχία του δεύτερου τέρματος, στο 7 λεπτό της αναμέτρησης. Στη συνέχεια δεν άργησε να έλθει η κόπωση, η οποία σε συνδυασμό με αναγκαστικές αλλαγές που δοκίμασε ο τεχνικός του Greek American, εκ του αποτελέσματος φάνηκε ότι δεν απέδωσαν. Στο 19 λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου η New Amsterdam FC μείωσε σε 2 – 1 για να επέλθει το τελικό 2 – 2 στο 35 λεπτό.

Με δύο ήττες και μια ισοπαλία στο ενεργητικό της η ομογενειακή ομάδα χρειάζεται ανασύνταξη δυνάμεων με την επιστροφή βασικών παικτών.

Στιγμιότυπο από τον αγώνα Greek American – New Amsterdam FC που έληξε ισόπαλος. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Η ιστορική ομάδα του Greek American λίγο πριν την έναρξη του αγώνα. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.