ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Για την Τρίτη αγωνιστική του Λογκ Άϊλαντ λιγκ η ομογενειακή ομάδα ΝΥ Κόσμος /Ολυμπιακός ηττήθηκε με 2 – 1 από την NY Polet. Οι τραυματισμοί και ελλείψεις σε έμψυχο υλικό στο δυναμικό της ομογενειακής ομάδας αποδυνάμωσαν την αγωνιστική της ικανότητα με αποτέλεσμα δίκαια να μην πάρει βαθμό στο College Point Sports complex.

Η NY Polet άνοιξε από νωρίς το σκορ με ξαφνική επίθεση στο 13ο λεπτό με αδράνεια της Ελληνικής άμυνας που άφησε ακάλυπτο τον τερματοφύλακα Γιώργο Αγγελίδη. Παρά τις αδυναμίες και τα κενά στο 24ο λεπτό ήλθε η ισοφάριση από την ΝΥ Κοσμος/Ολυμπιακός. Το πρώτο ημίχρονο έληξε 1 – 1.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου δεν άλλαξαν πολλά στον αγωνιστικό ρυθμό με αποτέλεσμα στο 11ο λεπτό να δεχτεί η ΝΥ Κόσμος ένα ακόμη γκολ. Στη συνέχεια ισορρόπησε σχετικά το παιχνίδι αλλά ορισμένες καλές ευκαιρίες που είχε η Ελληνική ομάδα δεν μετατράπηκαν σε γκολ για να λήξη ο αγώνας, ΝΥ Κόσμος/Ολυμπιακός – NY Polet 1 – 2.

Στιγμιότυπο από τον αγώνα. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.