Greek American – KidSuper Samba, 2 – 0 και πρόκριση στον επόμενο γύρο του ερασιτεχνικού κυπέλου Αμερικής

0
Η ομάδα του Greek American. Φωτογραφία: Ευγενική προσφορά του Greek American / Φώτης Μπουκλής.

ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Δεύτερη φορά σε μία βδομάδα η ιστορική ομάδα της ομογένειας Greek American βρέθηκε αντιμέτωπη με τον ίδιο αντίπαλο συμμετέχοντας στο ερασιτεχνικό κύπελο Αμερικής. Αντιμετώπισε την Πέμπτη το βράδυ τη KidSuper Samba και για δεύτερη συνεχή φορά κέρδισε με 2 – 0.

Ένας από τους μεγαλύτερους σκόρερ του Cosmopolitan Conference, ο Chris Katona και ο βετεράνος διεθνής παίκτης της εθνικής Μεξικού Sébastien Goicochea έκαναν τη διαφορά. Ο Katona πέτυχε το πρώτο τέρμα του Greek American στο 24 λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου και ο Sébastien Goicochea το δεύτερο με πέναλτι 10 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα.

Γενικά, η αναμέτρηση ήταν μέτρια έως ανιαρή στο πρώτο ημίχρονο χωρίς μεγάλες φάσεις και πάθος για τη νίκη. Τα δύο γκολ, ορισμένες χαμένες ευκαιρίες και τη μπάλα να βρίσκει δοκάρια ήταν η ανταμοιβή για όσους φιλάθλους παρακολούθησαν τον αγώνα στην πρώτη κρύα νύχτα του Νοεμβρίου στο Bronx.

Στιγμιότυπο από τον αγώνα Greek American – KidSuper Samba που έληξε, 2 – 0. Φωτογραφία: Ευγενική προσφορά του Greek American / Φώτης Μπουκλής

Η Ελληνική ομάδα μετά την πρόκριση της Πέμπτης συνεχίζει στο τρίτο γύρο, (ημιτελικό)  του κυπέλου και θα αντιμετωπίσει το νικητή του διδύμου Παγκύπριος – NY Athletic Club σε 2 εβδομάδες.

Ο επόμενος αγώνας του Greek American είναι αυτή την Κυριακή εντός έδρας στο γήπεδο Maritime εναντίων της Seft FC στις 8 το βράδυ.

Το προπονητικό τιμ του Greek American με τους Richard Nuttall, Σταυρο Ζωμόπουλο και Jimmy Shalom. Φωτογραφία: Ευγενική προσφορά του Greek American / Φώτης Μπουκλής
Ο Sébastien Goicochea διεθνής βετεράνος παίκτης της εθνικής Μεξικού. Φωτογραφία: Ευγενική προσφορά του Greek American / Φώτης Μπουκλής.