Εκτός κυπέλου «Lamar Hunt US Open Cup» Παγκύπριος και Greek American – Έχασαν στην παράταση

0
Στιγμιότυπα από τον αγώνα του Παγκυπρίου με Oyster Bay United FC, 0 – 2 Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Στα πλαίσια των προκριματικών του κυπέλου Lamar Hunt US Open Cup, ο Παγκυπρίος ηττήθηκε από την Oyster Bay United FC, 0 – 2. Χρειάστηκε οι δύο ομάδες να πάνε σε παράταση για να κριθεί το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Παγκύπριος κατέβηκε στον αγώνα με ελλείψεις τεσσάρων βασικών παικτών και ο τραυματισμός του Ledula στο πιο κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης στέρησε από την ομάδα τον ευθύβολο, αποτελεσματικότερο επιθετικό. Η ομογενειακή ομάδα είχε να αντιμετωπίσει έναν αντίπαλο με πάθος, ταχύτητα και στόχο την πρόκριση.

Η Oyster Bay United FC φάνηκε να έχει τον σχετικό έλεγχο λίγο μετά την έναρξη του παιχνιδιού και δεν άργησε να κυριαρχήσει στο κέντρο. Κατά περιόδους είχε στριμώξει τον Παγκύπριο στα καρέ του αλλά χάρη στις σωτήριες επεμβάσεις του τερματοφύλακα και τη σθεναρή άμυνα κρατήθηκε το 0 – 0 μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Σε έναν αγώνα που πρωταγωνιστές ήταν οι τερματοφύλακες, Παγκύπριος και Oyster Bay United αρκέστηκαν σε δυναμικές αντεπιθέσεις που έφεραν σε δύσκολη θέση τους αντίπαλους τερματοφύλακες αλλά χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα για καμία από τις δύο ομάδες. Ακολούθησε παράταση με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ στο 14’ λεπτό της παράτασης και να διπλασιάζουν τα τέρματα 1 λεπτό πριν το τελικό σφύριγμα του διαιτητή.

Η ομάδα του Greek American. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Στον άλλο προκριματικό κυπέλου, η ιστορική ομάδα του Greek American εξήλθε  ισόπαλος με τη Lansdowne Yonkers FC, 0 – 0 στην κανονική διάρκεια του αγώνα αλλά τελικά αποκλείστηκε από τη διοργάνωση με σκορ 4 – 2 στα πέναλτι.