ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Όλα ξεκίνησαν λίγα λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα με τον πολύπειρο τεχνικό Στρατή Μαστροκυριάκο να «ντοπάρει» τους παίκτες με πύρινο λόγο για την κατάκτηση της νίκης απέναντι στη New Amsterdam FC. Από τον σημερινό αγώνα, όπως επεσήμανε ο Αιγιώτης τεχνικός εξαρτάται και η κατάκτηση του πρωταθλήματος. Ο σημερινός δεύτερος αγώνας play off είναι τελικός.

Ηλεκτρισμένη η ταξιαρχία Παγκυπρίου μπήκε στο παιχνίδι και δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης ποιος είναι ο πρωταθλητής. Κέρδισε με άνεση με το καθαρό σκορ 3 – 0.   Η ομογενειακή ομάδα παίζοντας εξαιρετικά κατέκτησε το πολύτιμο τρίποντο που την φέρνει ακόμα πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου. Από τα πρώτα λεπτά οι παίκτες του Παγκύπριου έδειξαν ότι οι γηπεδούχοι δεν θα είχαν εύκολο απόγευμα.

Στα πρώτα δέκα λεπτά του παιχνιδιού η New Amsterdam FC έδειξε σημεία αντίστασης και προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Guerrero αλλά η απειλή δεν ήταν σοβαρή μέχρι το 11ο λεπτό όπου βολέ του Παγκυπρίου έξω από τη μεγάλη περιοχή βρήκε οριζόντιο δοκάρι. Στο 16ο λεπτά ο αρχηγός Ανδρέας Χρόνης με επέλαση από την αριστερή πτέρυγα, πέρασε κέντρο και άμυνα με αποτέλεσμα να ανατραπεί μέσα στη μικρή περιοχή. Ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι που εκτέλεσε ο Ledula βρήκε αριστερό δοκάρι με τον επερχόμενο επιθετικό του Παγκυπρίου να στέλνει τη μπάλα στο δεξί δοκάρι.

Στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου οι φίλαθλοι απόλαυσαν ένα σπάνιο γκολ με τον Jeff Matteo να ανοίγει το σκορ με κατευθείαν εκτέλεση κόρνερ που έστειλε τους παίκτες της ομογενειακής ομάδας στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Ένα προβάδισμα που η ομογενειακή ομάδα διατήρησε εύκολα στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου που οι γηπεδούχοι πίεσαν αφού ήταν πίσω στο σκορ.

Όμως αρκούσε μια καλή επίθεση στο 16ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου με τον Ledula να μεταβιβάζει εύστοχα τη μπάλα στον Atbashyan που μόλις είχε περάσει αλλαγή και με πλασέ διαμόρφωσε το 0-2.

Η ομάδα του Παγκυπρίου και ο Στρατής Μαστοκυριάκος. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Το τελικό 0-3 πέτυχε και πάλι ο Atbashyan στο 90΄ μετά από ατομική προσπάθεια κλείνοντας το παιχνίδι με τον καλύτερο τρόπο.

Ο αρχιτέκτονας των επιτυχιών του Παγκυπρίου Στρατής Μαστροκυριάκος δήλωσε:

«Ήταν μια πολύ καλή εμφάνιση για την ομάδα μας. Ήμασταν σοβαροί και συγκεντρωμένοι καθ΄ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Από την αρχή πιέσαμε και επιβάλαμε τον ρυθμό μας. Αποδείξαμε ακόμα μια φορά ότι έχουμε ψυχή, χαρακτήρα, παίκτες με τεχνική και ταλέντο και δίκαια είμαστε στην πρώτη θέση. Κάναμε ακόμα ένα βήμα πιο κοντά στον στόχο μας. Χρόνια πολλά καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση με υγεία και χαμόγελα για όλο τον κόσμο.»

Παγκύπριος ( Μαστροκυριάκος) Guerrero (83’ λ.τ. Bernardi) Mulligan, Χρόνης, Carnwath, Tumbull, Camara, Ledula (75’ Μαγουλάς), Matteo (70’ Cantrell), Thristino (58’ Atbashyan), Moya (75’ Ανδρέου), Nealis.

Στιγμιότυπο α[πό τον αγώνα. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Ο Ανδρέας Χρόνης, αρχηγός του Παγκυπρίου. Οι παίκτες και το προπονητικό team του αφιέρωσαν δώρο τη σημερινή νίκη για τα γενέθλιά του. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Στιγμιότυπο από τον αγώνα.
16΄ εκτέλεση πέναλτι στο αριστερό δοκάρι με τον επερχόμενο παίκτη να στέλνει τη μπάλα στο δεξί δοκάρι. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Ο Μαρτίνος Κυπριανού, αριστερά και ο πρόεδρος του Παγκυπρίου Συνδέσμου Φίλιπ Κρίστοφερ. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.
Ο Στρατής Μαστροκυριάκος, προπονητής Παγκυπρίου. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.