ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ. Αγχώθηκε αλλά προκρίθηκε ο Παγκύπριος στα ημιτελικά του State Cup. Ενώ όλα πήγαιναν καλά με τον αέρα του πρωταθλητή και τρία γκολ στο ενεργητικό του, στις καθυστερήσεις, δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα η Sporting FC πέτυχε δυο απανωτά γκολ. Η σφυρικτά του διαιτητή έβαλε τέλος στην απρόσμενη αγωνία και με το λυτρωτικό 3 – 2 ο Παγκύπριος προκρίνεται στα ημιτελικά του State Cup και θα βρει μπροστά του την άλλη μεγάλη και ιστορική ομογενειακή ομάδα του Greek American.

Ο Έλληνας τεχνικός των πρωταθλητών δήλωσε στα MME μετά τον αγώνα: “Έγινε ένα καλό παιχνίδι και το τελικό σκορ μας τσαλακώνει λίγο την εικόνα της ομάδας. Δεν κινδυνεύσαμε σε καμία στιγμή του παιχνιδιού όμως στα τελευταία δυο λεπτά δεχτήκαμε δυο γκολ χωρίς λόγο.

Το πρώτο από ένα αυστηρό πέναλτι και το δεύτερο ένα τυχερό από κόντρα σε παίκτη μας. Είναι κάτι που δεν μας αρέσει και θα πρέπει να καταλάβουμε  ότι ο κάθε αγώνας τελειώνει με το τελευταίο σφύριγμα. Αν εξαιρέσουμε τα τελευταία δυο λεπτά είμαστε ευχαριστημένοι από την αγωνιστικότητα το πάθος και την διάθεση που έδειξε σήμερα η ομάδα.

Ο Γιώργος Ανδρέου με το λάβαρο της πρωταθλήτριας ομάδας του Παγκυπρίου. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.

Κρατάμε αυτά τα στοιχεία και τώρα μας περιμένει για εμένα το πιο σημαντικό παιχνίδι της χρονιάς. Παίζουμε την Τρίτη  στον τελικό του Amateur Cup με την Lansdowne FC και με νίκη θα έχουμε την δυνατότητα να παίξουμε στο National Cup όπου είναι και ένας από τους στόχους μας.“

Εμείς να σημειώσουμε ότι η  Lansdowne FC προέρχεται από οδυνηρή ήττα τη περασμένη Κυριακή με το 1 – 0 που εισέπραξε από την άλλη ανερχόμενη ποδοσφαιρική δύναμη, τη ΔΟΞΑΣ ΝΥ. Η σοκαριστική πρώτη ήττα των πρωτοπόρων στη βαθμολογία, Lansdowne FC αναμένεται να έχει επηρεάσει αρνητικά την ομάδα ενώ αντίθετα ο Παγκύπριος θα κατέβει με τον αέρα του πρωταθλητή και μετά από νίκη. Ίδωμεν…

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟΣ (Μαστροκυριάκος): Guerrero, Ανδρέου, Χρόνης, Κονομής, Cantrell, Ιωσηφίδης, Himeno, Bradley, Thristino (59’Schluter), Shavon, Nealis (35’ Μαγούλας).

Στο στιγμιότυπο από πρόσφατο αγώνα σε πρώτο πλάνο διακρίνεται ο πρόεδρος του Παγκυπρίου, Φίλιπ Κρίστοφερ, ενώ ανταλάσσει χειραψία με τους πρωταθλητές. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης
Ο πρόεδρος του Παγκυπρίου Φίλιπ Κρίστοφερ με άλλα στελέχη του Παγκυπρίου. Φωτογραφία: Ντίνος Αυλωνίτης.